• Piękne, kolorowe wizualizacje budynków jednorodzinnych – często pokazywanych razem z zagospodarowanym ogródkiem, z kwiatami na tarasie i krzewami na podjeździe – nie sprzyjają racjonalnym wyborom.
Bywa, że już po wylaniu fundamentów, okazuje się, że właściwie dom nie pasuje do działki, że wybór projektu nie był do końca przemyślany. Jeszcze gorzej, gdy po postawieniu budynku i urządzeniu wnętrz domownicy nie mogą bezkolizyjne z domu korzystać.
• Aby nie mieć takich doświadczeń, trzeba wcześniej przeprowadzić rodzinne konsultacje oraz porozmawiać z fachowcem – i to przed zamówieniem gotowego projektu.
– Wybierając dom, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość. Powinna ona odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby rodziny, jej aktualną liczebność, ale również uwzględniać planowany rozwój, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, przyszłą aktywność zawodową, posiadaną i przewidywaną sytuację finansową — radzi Hanna Maćkowiak, doradca portalu domowy. pl.
• Jeśli pomieszczenia będą miały zbyt małą powierzchnię lub ich liczba nie będzie wystarczająca, by zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców, dom w krótkim czasie może okazać się niewygodny.