Tak wynika ze stanowiska Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Rozwiewa ono wątpliwości co do tego, kiedy inwestor powinien złożyć zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, jaką datę w nim podać i jakie sankcje należy stosować za rozpoczęcie budowy bez zawiadomienia.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane [dalej u.p.b.] inwestor ma obowiązek zawiadomić organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę. Musi to zrobić przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem tych robót i dołączyć na piśmie m.in. oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową. Jednocześnie art. 28 ust. 1 u.p.b. wskazuje, że roboty budowlane wymagające pozwolenia na budowę można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia, w którym doręczono ją stronom postępowania, o ile nie wniosą one w tym terminie odwołania od decyzji.
Trudności sprawiało pogodzenie terminów wymienionych w tych przepisach. Inwestorzy nie zawsze chcą czekać aż 2 tygodnie na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę i składają zawiadomienie wcześniej. Wskazują termin przypadający po upływie siedmiu dni od złożenia zawiadomienia nie bacząc na to, że może on przypadać na dzień przed uprawomocnieniem się decyzji o pozwoleniu na budowę, bo np. właściciel sąsiedniej nieruchomości odwołał się od decyzji. Tymczasem rozpoczęcie budowy przed terminem jest traktowane jak samowola budowlana i grozi wstrzymaniem robót oraz koniecznością ich zalegalizowania (za opłatą).
Bywa też i tak, że pozwolenie na budowę stało się już ostateczne, lecz inwestor długo zwleka z rozpoczęciem prac. W końcu rozpoczyna budowę zapominając o obowiązku uprzedniego zawiadomienia nadzoru budowlanego i dostarczenia odpowiednich dokumentów na siedem dni przed wbiciem łopaty.
GINB wyjaśnił, że samo zawiadomienie można złożyć zanim pozwolenie na budowę stanie się ostateczne. Jednak wskazany w zawiadomieniu planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych musi przypadać na taki dzień, w którym pozwolenie na budowę będzie już ostateczne (prawomocne).