Musi być wezwanie
Warunkiem zgłoszenia dłużnika do rejestru jest wezwanie go do zapłaty należności przynajmniej na miesiąc przed przekazaniem jego danych do BIG.
Wezwanie musi być wysłane listem poleconym na adres do doręczeń albo doręczone mu do rąk własnych. Jeżeli dłużnik nie wskazał adresu do doręczeń wezwanie może być wysłane na adres miejsca zamieszkania. Wezwanie do zapłaty musi zawierać ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych dłużnika do biura informacji gospodarczej, z podaniem nazwy firmy i adresu siedziby tego biura.
Jeśli mimo wezwania, dług nie zostanie spłacony, w BIG znajdą się szczegółowe dane dotyczące dłużnika (imiona i nazwisko, adres miejsca zamieszkania lub adres do doręczeń, numer PESEL lub NIP, seria i numeru dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) oraz samego zobowiązaniu (m.in. tytuł prawny, kwota zaległości i data jej powstania). Jeśli dłużnik będzie kwestionował zobowiązanie, to i taka informacja pojawi się w BIG.
Kto będzie miał dostęp do tych danych? Na przykład banki, inne instytucje upoważnione do udzielania kredytów, komornicy, sądy organy ścigania, urzędy skarbowe, straż graniczna.
Kiedy znikasz w BIG?
Usunięcie danych dłużnika czynszowego z rejestru możliwe jest m.in. wtedy, gdy jego dług zostanie spłacony lub wygaśnie. Gmina powinna wtedy niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni wystąpić do biura z żądaniem usunięcia informacji dotyczących tego zobowiązania. BIG ma obowiązek usunąć dane nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez gminę.
Warto sprawdzić, czy po spłacie długu dane zostały usunięte z rejestru BIG. W tym celu należy przesłać do BIG zapytanie. Uzyskanie informacji jest bezpłatne, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W pozostałych przypadkach trzeba zapłacić opłatę według cennika w danym biurze. Nie może być ona jednak wyższa niż 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.