Jak wykupić mieszkanie w spółdzielni: z wnioskiem trzeba się spieszyć

Tylko do końca tego roku spółdzielnie mogą przekształcać lokatorskie prawo we własnościowe. I tylko w określonych przypadkach. Zostało już niewiele czasu na dopełnienie formalności

Publikacja: 09.11.2012 06:00

Trzeba się spieszyć z wnioskiem o wykup mieszkania ze spółdzielni

Trzeba się spieszyć z wnioskiem o wykup mieszkania ze spółdzielni

Foto: Rzeczpospolita

W spółdzielniach mieszkają miliony Polaków. Wielu z nich w ostatnich latach przekształciło posiadane lokatorskie lub własnościowe prawo we własność. Nie wszyscy jednak.

Nadal do spółdzielni trafiają wnioski o wykup. Procedura z nim związana nie jest skomplikowana. Gorzej jednak jest już z przepisami, które ją regulują. Przez ostatnie lata ciągle bowiem na nich eksperymentowano. W efekcie czego trudno je stosować w praktyce.

Jak bowiem np. wytłumaczyć, dlaczego w

ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

są dwa bardzo podobne przepisy na podstawie których można wystąpić do sądu, by ten w zastępstwie za spółdzielnię zdecydował o przekształceniu prawa do mieszkania (chodzi o art. 49 i 49

1

ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), czy spółdzielca powinien powołać się na jedno tylko z tych uregulowań, a może na oba?

Same sądy mają problem z udzieleniem odpowiedzi na te pytania, a co dopiero spółdzielca, który nie jest prawnikiem.

Efekt tego jest taki, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych obrosła w orzecznictwo Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, bez znajomości którego trudno ją czasami stosować w praktyce.

Ważne są także terminy. Tylko bowiem do końca tego roku spółdzielnie mogą przekształcać w niektórych przypadkach lokatorskie prawo we własnościowe. Może więc warto złożyć wniosek?

Takie przekształcenie dotyczy bowiem mieszkań znajdujących się na terenach, do których spółdzielni nie przysługuje ani prawo własności, ani użytkowania wieczystego. Spółdzielca nie ma więc  szansy na stanie się właścicielem.  Tymczasem własnościowe prawo jest znacznie silniejszym prawem od lokatorskiego.

W poradniku przedstawiamy odpowiedzi na te pytania, a także  najważniejsze informacje dotyczące przekształcania praw do mieszkań spółdzielczych. Odpowiadamy ponadto na pytania czytelników, które trafiały do nas pocztą elektroniczną  lub zostały zadane telefonicznie.

Co w poradniku

:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo