W piątek Sejm uchwalił zmianę do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Chodzi o jej art. 216 ust. 1. Pozwala on zwracać działki, na których nie jest już realizowany cel publiczny, zabrane na podstawie przepisów od dawna nieobowiązujących. Te jednak muszą być enumeratywnie wymienione w tym przepisie. Na razie na tej liście nie było jednak art. 47 ust. 1 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości.
Nowela to zmienia. Dzięki temu osoby, którym zabrano działki właśnie na podstawie tego przepisu, będą mogły żądać ich zwrotu. Nowela wprowadza w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 maja 2011 r. dotyczący zwrotu wywłaszczonej nieruchomości (sygn. akt SK 9/08). Chodziło o działkę, którą w czasie II wojny światowej zabrali Niemcy mieszkańcowi Ostrowa Wielkopolskiego. Pobudowali na niej barak. Po wojnie przejęła go Liga Obrony Kraju. Formalnie jednak właściciel działki został z niej wywłaszczony na podstawie umowy notarialnej dopiero w latach 60. Przywołano w tej umowie art. 47 ust. 1 ustawy z 1958 r. Z czasem barak popadł w ruinę, a działka stała pusta.
Dawny właściciel, a po jego śmierci syn, zażądał zwrotu nieruchomości. Po długoletnich bojach sprawa trafiła do Trybunału, a ten orzekł, że art. 216 ust. 1 u.g.n. w zakresie, w jakim pomija art. 47 ust. 1 ustawy z 1958 r., jest niezgodny z konstytucją. Narusza bowiem zasadę z ustawy zasadniczej, a mianowicie ochrony prawa własności. Zdaniem Trybunału przepis daje nierówną ochronę właścicielom. Zależy ona od tego, jaki przepis w umowie notarialnej, na podstawie której zabierano nieruchomości, został wymieniony.
etap legislacyjny: trafi do Senatu