D.J. zażądała od zarządcy wspólnoty mieszkaniowej – firmy I.S. – udostępnienia dokumentów dotyczących kosztów zarządzania nieruchomością, wchodzącą w skład wspólnoty mieszkaniowej. O te dokumenty wnioskodawczyni występowała w trybie dostępu do informacji publicznej.
Zarządca odmówił ich udostępnienia i przekazania skargi D.J. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, tłumacząc, iż nie jestem podmiotem, na którym ciąży obowiązek przekazania skargi do sądu. Firma wskazała, że budynek, w którym zamieszkuje D.J. podlega przepisom ustawy o własności lokali. Wspólnota mieszkaniowa zarząd tą nieruchomością powierzyła firmie I.S., która nie ma obowiązek udostępnienia informacji publicznej. „W sprawie brak jest jakiegokolwiek elementu publicznego" – podnosił zarządca.
Wnioskodawczyni w swoim piśmie do sądu zarzuciła, że zarządca pominął fakt „nierzetelnego, nieuczciwego i niesystematycznego rozliczania za media". Powoływała się przy tym na wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt II SAB/344/03), zgodnie z którym mieszkańcy mają prawo żądać od zarządcy danych o rozliczeniach za ciepło na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Orzekający w tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt II SO/Ol 32/12) stwierdził, iż zarządzanie nieruchomością, wchodzącą w skład wspólnoty mieszkaniowej należy do sfery prawa cywilnego i nie jest związane z dysponowaniem majątkiem publicznym. Zatem – jak czytamy w uzasadnieniu – zarządca takiej nieruchomości nie jest organem w rozumieniu art. 54 § 2 p.p.s.a.
Sąd przypomniał, iż obowiązki zarządcy nieruchomości wchodzącej w skład wspólnoty mieszkaniowej zostały określone w ustawie o własności lokali, a żaden przepis tej ustawy nie nakłada na zarządcę zadań zaliczanych do sfery publicznej. W związku z tym przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, jakim jest I.S., nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej, bowiem nie wykonuje zadań publicznych i nie dysponuje majątkiem publicznym.