Art. 3 §1 ustawy – Prawo o notariacie nakłada na notariusza obowiązek wykonywania czynności notarialnych w kancelarii notarialnej poza dwoma – wykładanymi wąsko – wyjątkami: „gdy przemawia za tym charakter czynności" oraz „ze względu na szczególne okoliczności".
– Jednocześnie zważyć należy, że z usług notariusza bardzo często korzystają przedsiębiorcy – np. zmiana umowy spółki, sprzedaż nieruchomości itd. Wykładnia przepisów dotyczących wykonywania czynności notarialnych poza siedzibą kancelarii jest rygorystyczna, przepisy zaś są archaiczne i nie znajdują odzwierciedlenia w otaczającej przedsiębiorców rzeczywistości, co sprowadza się li tylko do tego, że w przypadku większości czynności przedsiębiorca musi pofatygować się do kancelarii notarialnej. W innych dziedzinach – np. w księgowości – przedsiębiorca ma możliwość zdalnej komunikacji i zdalnego załatwiania spraw – zauważył poseł Waldemar Andzel z Prawa i Sprawiedliwości w jednej z interpelacji poselskich.
Wnioskował w niej także o rozszerzenie przepisu o enumeratywny katalog spraw, które mogą być załatwione poza siedzibą kancelarii notarialnych. – Przedsiębiorcom zależy na sprawnej i efektywnej obsłudze notarialnej. Efektywność ta nie ujmie estymy notariuszom, a skoreluje poziom zaufania publicznego z jakością usługi notarialnej – przekonywał.
Okazuje się jednak, że jego wizja sposobu wykonywania pracy przez rejentów nie pokrywa się z resortową.
– Ustawodawca celowo zdecydował o tym, że czynność notarialna może być wykonywana poza siedzibą kancelarii jedynie wtedy, gdy przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Brak jest przy tym przekonujących argumentów do uznania, że realizacja tej zasady wpływa negatywnie na sprawność i efektywność obsługi notarialnej – uważa Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.