Wspólnota mieszkaniowa w Żyrardowie wniosła do sądu o orzeczenie sprzedaży w drodze licytacji mieszkania stanowiącego własność jednego z jej członków.
Uzasadniła swój pozew tym, że mężczyzna od wielu lat, mimo monitów i próśb, nie utrzymuje swojego lokalu w należytej czystości i gromadzi w nim śmieci, które zbiera na śmietnikach. W konsekwencji w całym budynku zagnieździły się insekty. Fetor dochodzący z mieszkania daje się zaś we znaki innym członkom wspólnoty w tej części budynku.
Wspólnota mieszkaniowa podnosiła, że sytuacja taka trwa od wielu lat. W 2007 r. po pożarze bloku, po interwencji Straży Pożarnej mężczyzna wywiózł z mieszkania kilka samochodów śmieci. W lipcu 2012 r. podczas przeglądu instalacji elektrycznej stwierdzono wszechogarniający fetor, a odpady zgromadzone w stertach utrudniały komunikację między pomieszczeniami mieszkania. Zauważono także robactwo lęgnące się w odpadach.
Sąd Okręgowy w Płocku uznał, że roszczenie wspólnoty zasługuje na uwzględnienie. Zostały bowiem spełnione przesłanki przewidziane w art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali.
Zgodnie z nim, jeżeli właściciel lokalu między innymi wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo poprzez niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji nieruchomości. Zdaniem sądu zarówno zeznania świadków, przedstawione dokumenty, jak i oględziny mieszkania udowodniły, że mieszkanie jest zarzucone śmieciami uniemożliwiającymi utrzymanie lokalu w czystości.