1 grudnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Na razie jednak tylko część jej przepisów uda się wykorzystać. To dlatego, że dopiero niedawno udało się Ministerstwu Sprawiedliwości rozstrzygnąć przetarg na firmę, która dostosuje centralną bazę danych ksiąg wieczystych do nowych wymagań.
–Nowelizacja umożliwia więc składanie online wniosków do wydziałów wieczystoksięgowych o wydanie odpisu czy zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej – tłumaczy Radosław Stępień z Ministerstwa Sprawiedliwości. Nadal jednak trzeba będzie pofatygować się do sądu po odpis czy zaświadczenie.
– Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych (CIKW) ma też zacząć wydawać nowy rodzaj dokumentu, tj. wyciąg z księgi wieczystej – mówi Radosław Stępeń.
Obejmie ona tylko wybrane, wskazane przez wnioskodawcę działy księgi wieczystej. Dotychczas taki odpis zawierał wszystkie działy księgi, chociaż nie zawsze wnioskodawca potrzebuje aż tylu informacji.
Minimum pół roku trzeba jednak poczekać na rozbudowę centralnej bazy i dopiero wtedy będzie można na domowej drukarce wydrukowć odpis mający moc dokumentu urzędowego. Tyle też czasu potrzeba na wdrożenie rozbudowanej internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych. Z nowej metody wyszukiwania mają korzystać notariusze, sądy, komornicy oraz urzędy centralne, jak ZUS, urzędy skarbowe, policja, Centralne Biuro Śledcze, Prokuratoria Generalna.