Kupiłem gospodarstwo rolne - 1,2 ha użytków rolnych klasy V i VI z siedliskiem (domek drewniany, stodoła, obora, stajnia). Chcę ten domek rozbudować dobudować ganek, łazienkę i powiększyć korytarz. Zwiększy się też powierzchnia dachu. Wystąpiłem o pozwolenie na budowę, a urzędnik w starostwie zażądał od niego oświadczenia, że osobiście prowadzę gospodarstwo rolne. Twierdził, że wymaga tego ochrona charakteru rolniczego nieruchomości. Nigdy o czymś podobnym nie słyszałem. Nie jestem rolnikiem. Czy muszę składać takie oświadczenie?
– pyta czytelnik
Urzędnicy organów architektoniczno-budowlanych żądają takich oświadczeń, gdyż uważają, że inwestycja prowadzona przez nie-rolnika na gruncie rolnym powoduje konieczność zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Powołują się na ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma na celu m.in. zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
Rolnik tylko z doświadczeniem lub wykształceniem
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
Ustawa uznaje, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Natomiast kwalifikacje rolnicze posiada ten, kto ma wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze albo osobiście prowadził gospodarstwo rolne lub pracował w takim gospodarstwie przez co najmniej 5 lat.