Pozwolenie na budowę na siedlisku: urzędnik nie może żądać wszystkiego

Starostwo nie ma prawa żądać, by osoba starająca się o pozwolenie na budowę na działce rolnej oświadczyła, że osobiście prowadzi gospodarstwo rolne

Publikacja: 29.11.2013 17:00

Urzędnicy organów architektoniczno-budowlanych uważają, że inwestycja prowadzona przez nie-rolnika n

Urzędnicy organów architektoniczno-budowlanych uważają, że inwestycja prowadzona przez nie-rolnika na gruncie rolnym powoduje konieczność zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze

Foto: Fotorzepa, Guzik Piotr Piotr Piotr

Kupiłem gospodarstwo rolne - 1,2 ha użytków rolnych klasy V i VI  z siedliskiem (domek drewniany, stodoła, obora, stajnia). Chcę ten domek rozbudować dobudować ganek, łazienkę i powiększyć korytarz. Zwiększy się też powierzchnia dachu. Wystąpiłem o pozwolenie na budowę, a urzędnik w starostwie zażądał od niego oświadczenia, że osobiście prowadzę gospodarstwo rolne. Twierdził, że wymaga tego ochrona charakteru rolniczego nieruchomości. Nigdy o czymś podobnym nie słyszałem. Nie jestem rolnikiem. Czy muszę składać takie oświadczenie?

– pyta czytelnik

Urzędnicy organów architektoniczno-budowlanych żądają takich oświadczeń, gdyż uważają, że inwestycja prowadzona przez nie-rolnika na gruncie rolnym powoduje konieczność zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Powołują się na ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma na celu m.in. zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Rolnik tylko z doświadczeniem lub wykształceniem

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Ustawa uznaje, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Natomiast kwalifikacje rolnicze posiada ten, kto ma wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze albo osobiście prowadził gospodarstwo rolne lub pracował w takim gospodarstwie przez co najmniej 5 lat.

Praktyka żądania oświadczenia o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie ma jednak żadnego umocowania w prawie budowlanym.

Nic ponad to, co w przepisach

Katalog dokumentów, które muszą zostać dołączone do wniosku o pozwolenie na budowę zawiera art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.). Najważniejsze z nich to:

- 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (przeciwpożarowymi, sanitarnymi, ochrony środowiska, ochrony zabytków, itp.) oraz zaświadczeniem wydanym przez właściwą izbę samorządu zawodowego o wpisie na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (przez prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. W przypadku, gdy prawem do nieruchomości dysponuje więcej niż jedna osoba fizyczna lub prawna wymagana jest zgoda wszystkich tych osób),

- aktualna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (czyli w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);

- specjalistyczną opinię wydana przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną wskazaną przez właściwego ministra - w przypadku obiektów, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników, takich jak: obiekty energetyki jądrowej, rafinerie, zakłady chemiczne, zapory wodne lub których projekty budowlane zawierają nowe, niesprawdzone w krajowej praktyce, rozwiązania techniczne, nieznajdujące podstaw w przepisach i Polskich Normach;

Katalog z art. 33 ust. 2 jest katalogiem zamkniętym, gdyż przepis  nie posługuje się sformułowaniem "w szczególności". Wśród wymienionych w nim dokumentów nie ma "oświadczenia o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego". Także inne przepisy nie upoważniają organu administracji architektoniczno-budowlanej do żądania od inwestora takiego oświadczenia. Starosta, który jako organ administracji architektoniczno-budowlanej na szczeblu powiatowym, wydaje pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych, nie ma zatem prawo żądać go od czytelnika.

To stanowisko potwierdził "Rzeczpospolitej" Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, któremu przedstawiliśmy sprawę czytelnika. Zdaniem GUNB  żądanie ze strony organu administracji, które nie ma umocowania w konkretnej normie prawnej, jest działaniem bezprawnym.

- W takiej sytuacji istnieje możliwość złożenia skargi (na podstawie art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego), której przedmiotem może być m.in. zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez organ albo przez pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących – czytamy w piśmie departamentu prawno-organizacyjnego w GUNB.

Czytelnik może zatem złożyć skargę do wojewody na działanie starosty.

Kupiłem gospodarstwo rolne - 1,2 ha użytków rolnych klasy V i VI  z siedliskiem (domek drewniany, stodoła, obora, stajnia). Chcę ten domek rozbudować dobudować ganek, łazienkę i powiększyć korytarz. Zwiększy się też powierzchnia dachu. Wystąpiłem o pozwolenie na budowę, a urzędnik w starostwie zażądał od niego oświadczenia, że osobiście prowadzę gospodarstwo rolne. Twierdził, że wymaga tego ochrona charakteru rolniczego nieruchomości. Nigdy o czymś podobnym nie słyszałem. Nie jestem rolnikiem. Czy muszę składać takie oświadczenie?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku