Starszy Inspektor Centrum Świadczeń w urzędzie miasta odmówił T.W. przyznania dodatku mieszkaniowego, ponieważ będące przedmiotem wniosku pomieszczenie tymczasowe nie jest lokalem mieszkalnym, a zatem nie uprawnienia do ubiegania się o ten dodatek.
Mężczyzna odwołał się od tej decyzji, podnosząc, że pomieszczenie tymczasowe otrzymał w celu zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych, co upoważniło go do zawarcia umowy stosowny umów z dostarczycielami mediów, a także został w tym pomieszczeniu zameldowany.
Argumentacja ta nie przekonała Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które podtrzymało decyzję, stwierdzając, iż zajęcie pomieszczenia tymczasowego nie uprawnia do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Poza tym T.W. nie oczekiwał na przysługujący mu lokal mieszkalny albo socjalny. – Z tych też względów brak jest podstaw prawnych do przyznania stronie dodatku mieszkaniowego – uznało SKO, podkreślając, że ważne jest to, czy lokal jest lokalem mieszkalnym.
Na innym stanowisku w wyroku z 20 grudnia 2013 r. stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 1160/13). Przyznał on, iż co prawda dodatek mieszkaniowy przysługuje tylko osobom zajmującym lokal mieszkalny i posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, ale jednocześnie sąd nie podzielił oceny prawnej, wskazującą, że pomieszczenie tymczasowe zajmowane przez T.W. nie jest lokalem mieszkalnym oraz, że mężczyzna nie posiada tytułu prawnego do niego.
Sąd powołując się na przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów oraz ustawy o własności lokali, wyjaśnił, iż o tym czy dane pomieszczenie (lokal) jest lokalem mieszkalnym decyduje kryterium zaspakajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, a więc innymi słowy, fakt czy może być wykorzystywane w celach mieszkaniowych. W związku z tym nie podzielono opinii urzędników co do tego, że pomieszczenie tymczasowe nie stanowi lokalu mieszkalnego, skoro z samej istoty pomieszczenia tymczasowego wynika, że przeznaczone jest ono na pobyt ludzi i służy zamieszkaniu, a więc spełnia kryterium charakterystyczne dla lokalu mieszkalnego, pomimo obniżonego standardu.