Rada gminy wniosła o oddalenie skargi podnosząc, że uchwała wypełnia wszystkie dyspozycje ustawy o czystości i porządku w gminach. Wyjaśniła, że nieruchomość zamieszkałą nawet sezonowo należy zaliczyć do nieruchomości zamieszkałych, zatem będą miały do niej zastosowanie przepisy ustawy, odnoszące się do powstania obowiązku ponoszenia opłaty, jak i jego wygaśnięcia lub zmiany.
Zdaniem organu, w przepisach położono nacisk przede wszystkim na faktyczne bytowanie osoby na nieruchomości, - na koncentrację życia w danym miejscu, co powoduje wytwarzanie odpadów komunalnych i konieczność ich zagospodarowania. W przypadku posiadanej działki rekreacyjnej, w zależności od sposobu użytkowania, należy traktować ją jako nieruchomość zamieszkałą sezonowo albo jako nieruchomość niezamieszkałą. Dodał, że właściciele nieruchomości sezonowo zamieszkałych unikają deklaracji wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami twierdząc, iż ich nieruchomość wcale nie jest zamieszkała.
Dlatego też, zdaniem gminy, z uwagi na niemożliwość stałej kontroli spełnienia tych obowiązków i pobytu działkowiczów, w regulaminie postanowiono zamieścić nakaz zadeklarowania wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za cały sezon letni z góry.
Obecny na rozprawie pełnomocnik wójta gminy wyjaśnił, że poważną trudność interpretacyjną stanowi pojęcie zamieszkiwania i nieruchomości zamieszkałej. Jego zdaniem nieruchomość zamieszkała to taka, która zgodnie z klasyfikacją nieruchomości zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, służy pobytowi ludzi w celach bytowych i w szczególności obejmuje budynki rekreacji indywidualnej, pod warunkiem faktycznego zamieszkiwania i pobytu w nich mieszkańców.
Zatem jedynie taka interpretacja pozwala na przyjęcie, że mieszkańcy sezonowo korzystający z nieruchomości zabudowanych rekreacją podlegają przepisom tej ustawy i mogą korzystać z systemu usuwania odpadów dotyczącego ogółu mieszkańców.
Dodał, że rada gminy stanęła przed koniecznością wyboru najbardziej optymalnego sposobu skonstruowania systemu gospodarki śmieciami, z uwzględnieniem potrzeb społeczności lokalnej oraz przebywającej na terenie gminy sezonowo.