Branża nieruchomości z nagrodami

Wręczono nagrody Prime Property Prize 2014 - dla ekspertów i firm najlepszych w branży nieruchomości komercyjnych.

Publikacja: 24.09.2014 16:20

Laureaci Prime Property Prize 2014

Laureaci Prime Property Prize 2014

Foto: materiały prasowe

Miasto Łódź, gdyńskie Centrum Riviera, w Warszawie: Plac Unii oraz Gdański Business Center, Hotel Arłamów, Costa Coffee, Panattoni -Obiekt BTS dla firmy Castorama w Strykowie, wrocławski Green Day, Echo Investment oraz Przemysław Krych z Griffin Real Estate to zwycięzcy plebiscytu Prime Property Prize 2014.

- Konkurs Prime Property Prize 2014 miał za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. W czasach, gdy hasło „zielone budownictwo" przestało być tylko modą, organizatorzy plebiscytu chcieli także wyróżnić projekty komercyjne najbardziej zaawansowane technologicznie - mówią organizatorzy Prime Property Prize 2014.

Nagrody Prime Property Prize 2014 zostały wręczone podczas gali wieńczącej pierwszy dzień konferencji branży nieruchomości komercyjnych w Polsce - Property Forum 2014 (nad która patronat miała redakcja "Rz").

Wyróżnienia przyznano w dziesięciu kategoriach. Oto laureaci Prime Property Prize 2014 i uzasadnienia jury:

- w kategorii Miasto Przyjazne Inwestorom: Miasto Łódź


Łódź jest jednym z pięciu największych ośrodków outsourcingu w Polsce. Obecnie w sektorze usług dla biznesu jest tu zatrudnionych ok. 10 tys. pracowników. Tylko w roku 2013 powstało ok. 1,5 tys. nowych miejsc pracy. Łodzi zaufali już tacy inwestorzy jak: Infosys, Ericpol, Tom Tom, Accenture czy Fujitsu Technology Solutions. Gwarancja sukcesu są zachęty inwestycyjne, wśród których należy wymienić konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wsparcie ze strony władz lokalnych oraz bardzo konkurencyjne ceny wynajęcia powierzchni biurowej klasy A.

- w kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Handlowej: Centrum Riviera, Gdynia


Realizacja tej inwestycji była ogromnym wyzwaniem dla dewelopera i architektów. Unikalna lokalizacja na zielonym wzgórzu i jednocześnie przy głównej arterii łączącej trójmiasto zaowocowała stworzeniem nowej wizytówki miasta. To obecnie jedno z największych centrów handlowych na polskim wybrzeżu, którego sukces komercyjny znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie komercjalizacji i odwiedzalności obiektu. Deweloperowi udało się stworzyć przestrzeń dla handlu, która kojarzy się zarówno z naturą, jak i klimatem nadmorskich kurortów, dając poczucie ciepła, klasy i komfortu.

- w kategorii Architektura: Plac Unii, Warszawa


To jedna z największych inwestycji komercyjnych zrealizowanych w Warszawie w ostatnich latach. To także pierwsze centrum handlowe tej wielkości, oddane do użytku w stolicy od ponad sześciu lat. Stojący na granicy Śródmieścia i Mokotowa budynek Placu Unii stał się nowym symbolem tej części stolicy. Projekt, wyłoniony w konkursie zorganizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, powstał w pracowni APA Kuryłowicz & Associates, pod przewodnictwem profesora Stefana Kuryłowicza. Za inspirację posłużyły przed- i powojenne plany zabudowy okolicy oraz nowojorski budynek Flatiron - jeden z pierwszych wysokościowców o konstrukcji stalowej.

- w kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Biurowej: Gdański Business Center, Warszawa


Ten nowoczesny kompleks biurowy klasy A na warszawskim Muranowie, blisko ważnych węzłów komunikacyjnych i licznych przystanków komunikacji miejskiej, to największy projekt biurowy zrealizowany w ostatnim czasie w tej części Warszawy. Inwestycja o powierzchni 46,5 tys. mkw. została oddana do użytku w lipcu 2014 r. Przy planowaniu obiektu zastosowano zaawansowane rozwiązania technologiczne. Szybkobieżne windy, uchylne okna czy też dodatkowa infrastruktura w postaci stojaków na rowery, natrysków czy stacji ładowania pojazdów elektrycznych to tylko część dostępnych udogodnień. Biurowiec posiada certyfikat BREEAM „Very good".

- w kategorii Inwestycja Roku Rynek Hotelarski: Hotel Arłamów


To jedna z największych inwestycji hotelarskich w Polsce. Położony na szczycie wzgórza obiekt, w otoczeniu lasów Puszczy Karpackiej, mieści 254 pokoje i kieruje swoją ofertę do turystów, gości biznesowych oraz sportowców. Pole golfowe, stadnina koni z krytą ujeżdżalnią, stadion piłkarski i do rugby, kompleks basenów, strzelnice sportowe, wyciągi narciarskie, ścianka wspinaczkowa, squash, tenis - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na gości w Arłamowie. Obiekt dysponuje także trzypoziomową strefą SPA & Wellness oraz dużą bazą konferencyjną.

- w kategorii najemca roku: Costa Coffee


To zdecydowany lider branży kawiarnianej w Polsce. Wszystko zaczęło się od sieci Coffeeheaven, nad sukcesem której pracowała spółka CHI Polska - obecnie część Costa Limited. Bieżący rok upływa pod znakiem rebrandingu lokali, w wyniku którego wszystkie kawiarnie Coffeeheaven i Costa by Coffeeheaven zmienią się w Costa Coffee. W planach jest też otwieranie nowych placówek. W tym momencie jest ich już ponad 110.

- w kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej: Panattoni - Obiekt BTS dla firmy Castorama, Stryków


Magazyn firmy Castorama Polska jest największą inwestycją w sektorze nieruchomości magazynowych od początku 2013 r. Kompleks o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. służy Castoramie za nowoczesne centrum logistyczne, którego hala magazynowa jest dopasowana do potrzeb efektywnego zarządzania różnorodnymi źródłami zaopatrzenia. Ponad 780 mkw. obiektu przeznaczono zaś na nowoczesną powierzchnię biurową.

- w kategorii Zielony Budynek: Green Day, Wrocław

Biurowiec Green Day we Wrocławiu firmy Skanskazostał cały wynajęty firmie Credit Suisse i sprzedany funduszowi inwestycyjnemu jeszcze na pięć miesięcy przed ukończeniem budowy. Green Day został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniał komfortowe i przyjazne dla zdrowia warunki do pracy. Dla zwolenników dwóch kółek przewidziano stojaki na ponad 100 rowerów, a także przebieralnie z prysznicami. Elewacja jest tak pomyślana, by do większości miejsc stałej pracy docierało naturalne światło. Nowoczesne systemy dbają o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, a w salach konferencyjnych i kuchniach monitoruje się również poziom dwutlenku węgla. Budynek został certyfikowany w systemie LEED na poziomie Gold.

- w kategorii Deweloper Roku: Echo Investment


Kontrolowana przez Michała Sołowowa spółka Echo Investment SA od 20 lat buduje centra handlowe, biurowce, hotele i mieszkania w całej Polsce, stając się jednym z największych deweloperów działających nad Wisłą. Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej milion mkw. Prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.

- w kategorii Człowiek Roku Propertynews.pl: Przemysław Krych - Founder & CEO, Griffin Real Estate


Największą przyjemność w pracy sprawia mu obserwowanie zmian, zwłaszcza w przestrzeni architektonicznej. Najtrudniejsze jest dla niego znoszenie arogancji, zwłaszcza urzędników, a swój sukces chce mierzyć wyłącznie osiąganymi zyskami. Ostatnie 12 miesięcy były bardzo pracowitym okresem dla Przemysława Krycha, prezesa Griffin Group. Tylko w tym czasie założona i kierowana przez niego firma kupiła kilka biurowców i gruntów inwestycyjnych, uzyskała ostateczne pozwolenie na budowę Hali Koszyki w Warszawie, a także rozpoczęła realizację Supersamu w Katowicach.

Konkurs Prime Property Prize to inicjatywa Grupy PTWP SA, wydawcy portalu Propertynews.pl, organizatora Property Forum oraz redakcji serwisu Propertynews.pl. Laureatów konkursu Prime Property Prize 2014 wyłonili
czytelnicy portalu Propertynews.pl oraz członkowie Forum Ekspertów Nagrody.

Miasto Łódź, gdyńskie Centrum Riviera, w Warszawie: Plac Unii oraz Gdański Business Center, Hotel Arłamów, Costa Coffee, Panattoni -Obiekt BTS dla firmy Castorama w Strykowie, wrocławski Green Day, Echo Investment oraz Przemysław Krych z Griffin Real Estate to zwycięzcy plebiscytu Prime Property Prize 2014.

- Konkurs Prime Property Prize 2014 miał za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. W czasach, gdy hasło „zielone budownictwo" przestało być tylko modą, organizatorzy plebiscytu chcieli także wyróżnić projekty komercyjne najbardziej zaawansowane technologicznie - mówią organizatorzy Prime Property Prize 2014.

Pozostało 89% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu