Zła wiadomość dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych, które mają też lokale użytkowe. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 2420/12) opowiedział się za ograniczeniem im prawa do zwolnienia w CIT.
Zakres preferencji
Sprawa dotyczyła jednej z wrocławskich wspólnot mieszkaniowych. Z wniosku o interpretację wynikało, że funkcjonuje ona na podstawie ustawy o własności lokali. Wspólnotę tworzą właściciele zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych. Podatniczka zapytała, czy zaliczki na utrzymanie wspólnoty mieszkaniowej i zarządzanie nią oraz na pokrycie kosztów mediów, uiszczane przez właścicieli lokali użytkowych w budynku mieszkalnym, stanowią dochód wolny od podatku (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).
Sama uważała, że zaliczki, niezależnie od tego, czy dotyczą lokali mieszkalnych czy użytkowych, są zwolnione jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Warunkiem jest tylko to, żeby budynek miał charakter mieszkalny, a dochody były przeznaczone na cele związane z jego utrzymaniem.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem dla uzyskania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT istotny jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód, ale także jego pochodzenie. Dochody zwolnione z CIT mogą zaś pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Urzędnicy uznali, że lokale użytkowe nie należą do zasobów mieszkalnych. Ich istotą jest bowiem niemieszkalne przeznaczenie. Wszystkie dochody z ich użytkowania należy więc zaliczyć do tych, które bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, będą opodatkowane (art. 7 ust. 1 ustawy).