Srebrnemu biznesowi sprzyja demografia, i to coraz bardziej. Prognozy mówią, że w latach 2010–2035 udział Polaków w wieku 60+/65+ w strukturze ludności wzrośnie z 17 do blisko 27 proc. W 2035 r. liczba Polaków w wieku poprodukcyjnym zbliży się do liczby ludności w wieku produkcyjnym. Dodatkowo prawie dwukrotnie przybędzie osób w najstarszej grupie wiekowej (75 lat).
– Segment rynku usług dla seniorów staje się coraz bardziej atrakcyjny zarówno dla lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów. Świadczą o tym transakcje zawarte w ciągu ostatnich 2–3 lat – mówi Piotr Klinowski, wiceprezes zarządu Domu Maklerskiego W Investments. – Rynkiem zaczynają się interesować fundusze inwestycyjne i towarzystwa ubezpieczeniowe, a potencjał jest olbrzymi, choć ten biznes dopiero raczkuje.
Vinante w Otwocku
Piotr Klinowski zwraca uwagę, że na rynku senioralnym trzeba będzie mocno zabiegać o przyszłych klientów. Tych jednak nie powinno zabraknąć. Już teraz ponad 5 mln Polaków ma więcej niż 65 lat. Liczba osób powyżej 75. roku życia do 2035 r. – według prognoz GUS – ma dojść do 4 mln. Z kolei z raportu na temat sytuacji osób starszych w Polsce, przygotowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, wynika, że niemal połowa (49 proc.) wszystkich osób starszych żyje w jednopokoleniowych gospodarstwach domowych. – I jednym z najważniejszych problemów w takiej sytuacji jest konieczność zapewnienia sobie pomocy ze strony innych osób – podkreśla Piotr Klinowski. – Zaczyna zanikać model rodziny wielopokoleniowej: dorosłe dzieci, poświęcając się pracy i karierze, nie mogą obdarzyć należytą uwagą swoich starzejących się rodziców. Mogą jednak zapłacić i zapewnić im jak najlepsze warunki życia na emeryturze – mówi wiceprezes DM W Investments.
Jego zdaniem, choć w ciągu ostatnich trzech lat powstało kilkadziesiąt nowych domów seniora o podwyższonym standardzie i ciągle buduje się dziesiątki kolejnych, to takich placówek jest nadal za mało, a ośrodków o bardzo wysokim standardzie czy luksusowych nie ma w ogóle.
Dlatego Dom Maklerski W Investments postanowił stworzyć luksusowy Dom Seniora Vivante. Ekskluzywny kompleks wybuduje w podwarszawskim Otwocku, a przyjmowanie pierwszych pensjonariuszy planuje na początku 2017 r. Inwestycja ma być finansowana dzięki sprzedaży certyfikatów funduszu wśród klientów private banking, która ruszyła w czerwcu 2014 r. Rocznie certyfikaty powinny przynieść właścicielowi około 10 proc. zwrotu.