Nieruchomości rolne po zmianach

Październikowa nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczyła – w pewnym zakresie – reglamentację obrotu nieruchomościami rolnymi. Zmiany budzą jednak szereg wątpliwości.

Publikacja: 15.12.2023 02:00

Nieruchomości rolne po zmianach

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

5 października 2023 roku weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego1). Z lektury wprowadzonych zmian widać, że ustawodawca obserwował praktykę stosowania ustawy i dostrzegł niektóre problemy związane z jej funkcjonowaniem w obrocie prawnym. Jednakże, w naszej ocenie, zmiany prowadzić będą do nowych problemów interpretacyjnych, a w konsekwencji do dalszej niepewności w obrocie nieruchomościami rolnymi oraz udziałami i akcjami spółek, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi takich nieruchomości (a po wprowadzonych zmianach także niektórych spółek dominujących wobec takich spółek). W serii czterech artykułów przedstawimy najważniejsze z tych zmian.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara