Victoria Dom z rekordem i ambicjami

Deweloper liczy na jeszcze wyższe przychody i zatwierdzenie prospektu pozwalającego na dużą emisje obligacji.

Publikacja: 15.05.2023 12:08

Victoria Dom z rekordem i ambicjami

Foto: materiały prasowe

Notowany na Catalyst deweloper, budujący osiedla w Warszawie i Krakowie, w 2022 r. ustanowił rekord, wypracowując 540 mln zł skonsolidowanych przychodów. To o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. W otoczeniu wyższych kosztów zmniejszyła się rentowność – szczególnie netto.

Droższy dług

Firma przekazała klucze do 1211 lokali, o 5 proc. mniej niż w 2021 r. Marża brutto ze sprzedaży pozostała na wysokim na tle branży poziomie, niemniej zmniejszyła się z 35,5 proc. do 32,4 proc. Zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 4 proc., do 175 mln zł, a operacyjny o 4,5 proc., do 130 mln zł. Z powodu skokowego wzrostu kosztów finansowych (odsetek o 70 proc., do prawie 35 mln zł), zysk netto był niższy rok do roku o 17proc. i wyniósł 75,2 mln zł.

W 2023 r. spółka planuje przekazać 1,9 tys. mieszkań i rozpoznać ok. 1 mld zł przychodów.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników. W minionym roku mierzyliśmy się z trudnymi warunkami rynkowymi. Mieliśmy do czynienia z problemami w utrzymaniu łańcuchów dostaw w budownictwie oraz odpływem pracowników z Ukrainy. Spowodowało to  wydłużenie niektórych procesów inwestycyjnych i przesunięcie oddania kilku naszych projektów z 2022 na 2023 rok. Nieco niższa od zakładanej liczba przekazanych mieszkań oraz dodatkowo wzrost kosztów finansowych oraz kosztów generalnego wykonawstwa wpłynęły jednocześnie na obniżenie zysku netto względem poprzedniego roku. Konsekwentnie utrzymujemy bardzo dobrą kondycję finansową - skomentował wiceprezes spółki Waldemar Wasiluk. Dodał, że rozwojowi działalności sprzyjać będzie ustabilizowanie się sytuacji na rynku generalnego wykonawstwa oraz rosnące zainteresowanie klientów zakupem nowego mieszkania. - Normalizacja warunków obserwowana na rynku począwszy od I kwartału br. pozwala nam przedstawić optymistyczną prognozę wyników na 2023 r. – podsumował.

Prospekt znów w KNF

Victoria Dom to bardzo aktywny gracz na rynku obligacji. Na Catalyst notowanych jest teraz siedem serii papierów objętych przez fundusze i Kowalskich.

Okazuje się, że w marcu br. deweloper bez rozgłosu wrócił do próby zorganizowania dużej oferty publicznej, o wartości do 200 mln zł, na podstawie prospektu. Postępowanie prospektowe zostało zawieszone przez spółkę latem 2021 r., po roku negocjacji z KNF. Przedstawiciele Victorii twierdzili, że urząd nie chce dawać zielonego światła na duże oferty publiczne obligacji spółkom niepublicznym. Co się zmieniło, ze Victoria wznowiła procedurę?

- Spółka po kolejnych kilku latach silnej ekspansji ma większą skalę, większe kapitały własne i dużo więcej emisji obligacji na bilansie objętych przez dużą liczbę inwestorów instytucjonalnych - więc i ryzyko dla inwestorów indywidualnych wydaje się mniejsze – mówi „Parkietowi” wiceprezes Wasiluk. - Liczymy, że w III kwartale br. będziemy mieli zatwierdzony prospekt, KNF w kolejnych turach pytań porusza coraz drobniejsze prezentacyjne uwagi – podkreśla.

W tym miesiącu zapadają papiery o wartości 5,3 mln zł ze stałym kuponem bazowym 7 proc. w skali roku (obecnie 7,5 proc. po wzroście wskaźnika zadłużenia). W lipcu zapadają obligacje o wartości 8,5 mln zł ze stałym kuponem bazowym 6,65 proc. (7,15 proc. w związku ze wzrostem zadłużenia), a w październiku o wartości 33 mln zł z oprocentowaniem zmiennym WIBOR6M powiększonym o wysoką na tle rynku marżę 6 pkt proc. (13,45 proc. w obecnym okresie).

W 2024 r. zapadają papiery o wartości 49 mln zł, w 2025 r. ponad 75 mln zł, a w 2026 r. 50 mln zł (w przypadku tej ostatniej serii marża sięga aż 7 pkt proc. ponad WIBOR 6M).

Notowany na Catalyst deweloper, budujący osiedla w Warszawie i Krakowie, w 2022 r. ustanowił rekord, wypracowując 540 mln zł skonsolidowanych przychodów. To o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. W otoczeniu wyższych kosztów zmniejszyła się rentowność – szczególnie netto.

Droższy dług

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie