Aktualizacja: 18.03.2025 18:27 Publikacja: 27.01.2023 11:06
Foto: mat. pras.
Weszliście do Polski półtora roku temu z planem budowy sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych m.in. w nieruchomościach handlowych na fali zmian legislacyjnych, ale mówi pan o zaskoczeniu, jeśli chodzi o stosowanie się do przepisów inwestorów. Na czym polega problem?
Przepisy obowiązują w Polsce od kilku miesięcy, od 2025 r. czekają nas kolejne zmiany, tymczasem jestem zaskoczony świadomością rynku, jeśli chodzi o te obowiązki. Będę się odnosił do obiektów handlowych, bo to nasza główna grupa docelowa. W maju ub.r. weszła w życie nowelizacja ustawy o elektromobilności, która stanowi, że nowo powstające lub modernizowane obiekty muszą zapewnić miejsca przeznaczone do ładowania aut elektrycznych, stanowiące 20 proc. ogólnej liczby miejsc, oraz infrastrukturę umożliwiającą zainstalowanie kolejnych stanowisk w przyszłości. Od 2025 r. wejdzie obowiązek posiadania takiej puli miejsc przeznaczonych do ładowania dla już istniejących obiektów. Zaskakujące jest, jak wiele profesjonalnych podmiotów „przegapiło” tę ustawę. Znamy kilkadziesiąt przypadków odmowy przyznania pozwolenia na budowę w ostatnich miesiącach właśnie z powodu niespełnienia wspomnianego warunku. Tylu dużych i średnich inwestorów zgłosiło się do nas w związku z koniecznością pilnego uzupełnienia wniosku do nadzoru budowlanego o projekt stacji ładowania.
Wierzymy, że po ustabilizowaniu sytuacji będziemy mogli dalej się rozwijać, pozyskiwać kapitał na atrakcyjnych warunkach i inwestować w nowe nieruchomości handlowe – mówi Tomasz Trzósło, prezes EPP.
Pustych działek jest coraz mniej. Deweloperzy sięgają po zabudowane biurowcami i galeriami parcele. Burzenie trwa.
Świat nieruchomości komercyjnych się zmienia, ale tym samym stwarzane są nowe możliwości dobrego ulokowania pieniędzy. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przekonują, że szczególnie dużo ma do zaoferowania Polska.
Zgłoszeń do konkursu było najwięcej w historii. Aplikacje pokazują, że wśród firm i konsumentów rośnie znaczenie ESG.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Immofinanz dalej stawia na mieszkaniówkę na dachach parków handlowych, ale koncept będzie stosowany zacznie szerzej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Po wielomiesięcznej przerwie w pracach nad projektem nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa przyjęto nowy projekt, który pozwoli na stworzenie ok. 20 tys. mieszkań komunalnych oraz mieszkań TBS na tani wynajem.
Stabilne otoczenie makro faworyzujące deweloperów bazujących na klientach z zasobniejszymi portfelami oraz atrakcyjna oferta to fundamenty, pozwalające firmie oczekiwać jeszcze lepszej sprzedaży w 2025 r.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Przepisy zobowiązujące deweloperów do podawania cen mieszkań w internecie trzeba doprecyzować, tak, by żadna firma ich nie ominęła – podkreśla branża. I idzie krok dalej, mówiąc o wprowadzeniu obowiązku prezentowania w sieci prospektu informacyjnego.
Dom Development z rekordową sprzedażą mieszkań, przekazaniami i zyskiem. W tym roku deweloper liczy na jeszcze więcej.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas