Największe przeceny w Częstochowie

Mieszkania tanieją już niemal we wszystkich badanych przez Expandera i Rentier.io miastach. Ceny spadły średnio o 3,4 proc.

Publikacja: 24.11.2022 12:21

Największe przeceny w Częstochowie

Foto: 123 rf

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z majem ceny mieszkań spadły aż w 14 z 17 miast. - W większości przypadków spadki są jednak niewielkie. Ceny spadły średnio o 3,4 proc. Najbardziej staniały lokale w Częstochowie (8,6 proc.), Sosnowcu (8,4 proc.) i Katowicach (7,5 proc.) – wskazuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. - Drożej niż w maju było tylko w Rzeszowie (4 proc.), Bydgoszczy (2 proc,) i Lublinie (2 proc.). - dodaje.

Bez paniki

Jak podają Expander i Rentier.io, w październiku w 17 badanych miastach opublikowano ponad 32,1 tys. internetowych ogłoszeń (po usunięciu duplikatów) sprzedaży mieszkań. - Liczba ofert jest stabilna, zbliżona do poziomu z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Nie widać oznak panicznej wyprzedaży – podkreśla Jarosław Sadowski. Zaznacza, ze podawane w ogłoszeniach ceny są coraz niższe. - Od szczytowego poziomu, który odnotowaliśmy w maju, stawki systematycznie spadają. W większości przypadków zniżki są jednak stosunkowo niewielkie – podkreśla.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że tak niewielkie spadki mogą nieco dziwić, jeśli się je zestawi z załamaniem popytu na kredyty hipoteczne (spadek liczby wniosków o 67 proc/. r./r.). - Głębsze spadki cen blokuje kilka mechanizmów. Po pierwsze wiele mieszkań oddawanych dziś przez deweloperów zostało już dawno sprzedanych – wyjaśniają. – W okresie boomu kupno mieszkania na etapie budowy było sposobem na uzyskanie niższej ceny. Wielu deweloperów nie jest więc jeszcze zmuszonych do wprowadzania dużych obniżek cen.

Analitycy Expandera i Rentier.io podają, że na rynku wtórnym kluczowe znacznie ma duży popyt na mieszkania na wynajem. - Bez ustawowych wakacji kredytowych wiele osób, które kupiły mieszkania w ostatnich latach, nie poradziłoby sobie ze spłatą dwukrotnie wyższych rat. Byliby zmuszeni do szybkiej sprzedaży mieszkania, nawet po bardzo obniżonej cenie. Dzięki wakacjom mogą nadal mieszkać w swoim nowym lokalu. Nie ma więc presji na spadki cen – wyjaśniają. - Nabywcy inwestycyjni nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, mogą sobie jednak pozwolić na dłuższe czekanie na nabywcę, który zapłaci odpowiednią cenę. Mogą czekać, bo duży popyt na rynku najmu powoduje, że mieszkanie generuje przychód.

Expander i Rentier

Nowe czy używane

Z analiz Expandera i Rentier.io wynika, że zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym spadki są niewielkie. – Na zmieniającą się sytuację szybciej reagują profesjonaliści, czyli deweloperzy. Doskonale widać to na największych rynkach, gdzie publikowanych jest zdecydowanie najwięcej ogłoszeń – wskazują autorzy raportu. - W Krakowie średnia cena nowych mieszkań spadła od maja aż o 11 proc., a używanych niemal się nie zmieniła. W Warszawie i Wrocławiu deweloperzy obniżyli ceny o ok. 3 proc., a na rynku wtórnym spadki są minimalne.

- Na zmiany cen mieszkań warto spojrzeć nie tylko w ujęciu procentowym. Sprawdziliśmy, jak zmieniły się ceny 50-metrowych mieszkań – mówi Jarosław Sadowski. - Najmocniej staniały lokale w Szczecinie. Taki lokal kosztuje dziś średnio 420,9 tys. zł. To ponad 29 tys. zł mniej niż w maju. Spadek o ponad 20 tys. zł odnotowaliśmy również w Częstochowie, Katowicach, Sosnowcu, Toruniu i Krakowie. Z kolei najmocniej, bo o 15,5 tys. zł, zdrożało takie mieszkanie w Rzeszowie. Średnio we wszystkich badanych miastach cena mieszkania o powierzchni 50 mkw. spadła o ponad 12,3 tys. zł – szacuje.

Expander i Rentier.io

Zamożni nabywcy

Eksperci odnoszą się też do danych o cenach transakcyjnych mieszkań w III kwartale opublikowanych niedawno przez NBP. - Wynika z nich, że w minionym kwartale nowe mieszkania staniały tylko w trzech miastach, a używane w czterech. Na pierwszy rzut oka można wręcz odnieść wrażenie, że w części miast trwa niesamowity boom. Dla przykładu w Opolu średnia cena nowych mieszkań w ciągu zaledwie kwartału wzrosła aż o 23 proc., w Kielcach o 23 proc., a w Szczecinie o 13 proc. – wskazują. – Takie wyniki to zapewne efekt ogromnego spadku sprzedaży. W ostatnich miesiącach zakupów mieszkań dokonują głównie osoby zamożne, które wciąż mają zdolność kredytową lub gotówkę. Takie osoby zwykle kupują lokale w dobrej lokalizacji, na wyższych piętrach, o lepszym standardzie itp. Dodatkowo dobrze sprzedają się mieszkania mniejsze, zwykle o wyższej cenie za metr, wpływając w ten sposób na poziom średnich cen. „Przeciętnych" mieszkań sprzedaje się mało, mają więc niewielki wpływ na średnią cenę. Taka średnia jest wyliczana w dużej mierze na podstawie droższych mieszkań, a także tych mniejszych, a więc rośnie. Dlatego w najbliższym czasie do takich danych należy podchodzić z rozwagą i nie wyciągać pochopnych wniosków - uważają.

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z majem ceny mieszkań spadły aż w 14 z 17 miast. - W większości przypadków spadki są jednak niewielkie. Ceny spadły średnio o 3,4 proc. Najbardziej staniały lokale w Częstochowie (8,6 proc.), Sosnowcu (8,4 proc.) i Katowicach (7,5 proc.) – wskazuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. - Drożej niż w maju było tylko w Rzeszowie (4 proc.), Bydgoszczy (2 proc,) i Lublinie (2 proc.). - dodaje.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sprzedający chcą za mieszkania więcej niż rok temu
Nieruchomości
Komu potrzebny ekopaszport
Nieruchomości
Luksusowe mieszkania na świecie już tak nie drożeją
Budownictwo
Zakamuflowane obniżki cen mieszkań już są. Możliwe głębsze cięcie
Nieruchomości
Puste stoją wiejskie ruiny
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży