Jaki metraż, takie wsparcie na mieszkanie
Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, mają o co zabiegać. Wsparcie może wynieść nawet 1500 zł miesięcznie przez pół roku i pokryć do 75 proc. czynszu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by dostać te pieniądze.
Kto może się starać
Na pomoc mogą liczyć najemcy mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, służbowych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.
Takiego przywileju nie mają posiadacze mieszkań własnościowych, lokatorskich oraz na odrębną własność. Wsparcie można dostać tylko razem z dodatkiem mieszkaniowym (patrz tekst niżej). Oznacza to, że trzeba się także starać nie tylko o dopłatę, ale i o dodatek, oraz że nie mają na niego szans osoby, którym odmówiono przyznania dodatku.
Jakie kryteria
Osoba, która chce dostać dopłatę, składa wniosek o dodatek mieszkaniowy z dopłatą do gminy lub miejskiego (gminnego) ośrodka pomocy społecznej do 31 marca 2021 r. Na wsparcie można liczyć pod warunkiem jednak, że w ostatnich trzech miesiącach średni miesięczny dochód najemcy dawał mu prawo do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy i że był o co najmniej 25 proc. niższy od tych w 2019 r.
Uwaga! Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał tylko najemcom lokali wynajętych przed 14 marca 2020 r. Można je otrzymać na pokrycie opłat przyszłych oraz za okres ubiegły, nie wcześniejszy jednak niż 1 marca 2020 r.