Gminy (ośrodki pomocy społecznej) biorą pod uwagę powierzchnię mieszkania tzw. normatywną. Oznacza to, że dodatek przysługuje tylko na ściśle określoną liczbę metrów mieszkania.
Dla jednej osoby wynosi ona 35 mkw., dla dwóch – 40 mkw., trzech – 45 mkw., czterech – 55 mkw., pięciu – 65 mkw., 70 mkw. – dla sześciu, a gdy w lokalu mieszka więcej osób, dla każdej kolejnej zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 mkw.
Można więc mieć większe mieszkanie, ale dodatek obejmie zawsze tylko ściśle określoną liczbę metrów. W niektórych wypadkach przepisy przyznają dodatkowe metry, m.in. niepełnosprawnym. Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 mkw., jeżeli w lokalu mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub niepełnosprawny, który musi korzystać z oddzielnego pokoju. W tych wypadkach powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą wsteczną. Otrzymają go osoby, które złożyły wniosek w tej sprawie nie później niż po upływie 30 dni od dnia zakończenia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu Covid-19.
Czytaj także: