Najem i zakwaterowanie to dwie różne usługi. Odmiennie są też opodatkowane. By skorzystać ze zwolnienia z VAT najmu mieszkania, jego ostateczny użytkownik musi je wykorzystywać do celów mieszkaniowych.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KAS).

Skarbówka odpowiadała na pytanie przedsiębiorcy wynajmującego nieruchomości. Część z nich to lokale użytkowe, pozostałe są mieszkaniami. Do czynszu lokali użytkowych wynajmowanych firmom podatnik dolicza 23 proc. VAT. Najem lokali mieszkalnych osobom prywatnym na cele mieszkaniowe korzysta natomiast ze zwolnienia z VAT.

Wątpliwości podatnika wzbudziła kwestia opodatkowania najmu jednego z mieszkań innej firmie. Chodziło o umeblowane, wyposażone mieszkanie udostępnione na ponad rok. Z umowy wynika, że w tym lokalu mieszkalnym najemca będzie świadczył usługi krótkoterminowego zakwaterowania.

Właściciel nie prowadzi takiej działalności. Usługi krótkoterminowego zakwaterowania są, na co zwracał uwagę, klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod innym numerem statystycznym.

Podatnik uznał, że najem tego mieszkania nie może być zwolniony z VAT. Z tej preferencji korzysta bowiem jedynie najem wyłącznie na cele mieszkaniowe. Tymczasem w tym przypadku lokal będzie wykorzystywany do świadczenia usług zakwaterowania, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz usług opodatkowanych według stawki 8 proc.

Z tej stawki też jednak nie skorzysta, bo z jego punktu widzenia dochodzi do najmu mieszkania na prowadzenie biznesu. Dopiero w drugiej kolejności będzie ono wykorzystywane do zakwaterowania i dopiero wtedy będzie można korzystać ze stawki 8 proc.

Dyrektor KAS podzielił to stanowisko.

– Istotna jest tożsamość usługi pomiędzy wynajmującym a najemcą i pomiędzy najemcą a podnajmującym – wyjaśnił konieczność zastosowania przez właściciela mieszkania podstawowej, 23-proc., stawki podatku.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

numer interpretacji: 2461-IBPP3.45 12.189.2017.2.SR