Reklama

Społeczne budownictwo ma funkcjonować sprawniej

Towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły pobierać od przyszłych najemców partycypację w wysokości 30 proc. kosztów budowy lokalu.

Publikacja: 07.06.2017 08:47

W budynkach wzniesionych przez BTBS mieszka ponad 3 tys. osób.

W budynkach wzniesionych przez BTBS mieszka ponad 3 tys. osób.

Foto: Rzeczpospolita, Robert Sawicki

Szykują się zmiany w zasadach najmu realizowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego. We wtorek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Chodzi o nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jej autorem jest rząd. Projekt jest ściśle związany z rządowym programem Mieszkanie+.

Rząd proponuje podnieść z 25 do 30 proc. partycypację, którą przyszli najemcy płacą TBS w zmian za wynajem mieszkania. Środki te służą do pokrycia części kosztów budowy mieszkania. Zdaniem rządu dzięki 5-proc. podwyżce łatwiej będzie TBS sfinansować budowę bloków pod wynajem.

Nowe przepisy przewidują również, że bez zgody TBS nie będzie można scedować posiadanej partycypacji na inną osobę fizyczną. Taka możliwość będzie tylko między małżonkami, rodziną lub powinowatymi. Wszystko po to, by ukrócić obecny handel partycypacjami w celach czysto zarobkowych.

Problemów z cesją nie będą mieć natomiast pracodawcy i osoby prawne, które wpłacały partycypację w zamian za wynajęcie mieszkań konkretnym osobom. Im taka zgoda nie będzie potrzebna.

Projekt przewiduje także, że jeżeli dochody najemcy przekroczą dopuszczalny próg tylko w niewielkim stopniu, TBS nie musi zaraz wprowadzać podwyżki czynszu. Obecnie nie ma wyjścia i musi podnieść komorne (nawet jeśli lokator przekroczył próg dochodowy tylko o 1 proc.). Gdy przekroczy o 10 proc. może wypowiedzieć umowę najmu.

Reklama
Reklama

Poprawione przepisy łagodzą też sankcje, jakie nakłada się na towarzystwa budownictwa społecznego, gdy w nowo wybudowanym bloku nie wynajęły minimum 50 proc. mieszkań osobom wychowującym dzieci. Obecnie tracą przez to część dofinansowania uzyskanego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie noweli będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy, chyba że strony postanowią inaczej.

Projekt przewiduje, że za środki znajdujące się w gestii Banku Gospodarstwa Krajowego spółdzielnie będą mogły budować lokatorskie mieszkania. Wprowadza też zakaz ich wykupu.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama