Biuro to usługa. Musi inwestować w technologie

Rośnie popyt na elastyczne biura. Siedziba firmy nie jest już głównym miejscem pracy. Staje się miejscem spotkań służbowych i towarzyskich.

Publikacja: 16.01.2022 11:56

Warszawskie biuro Wola Retro New Work’a

Warszawskie biuro Wola Retro New Work’a

Foto: Mat. prasowe

- Podczas gdy w 2019 roku rynek biurowy wciąż kwestionował zasadność rozwiązań elastycznych, to już dwa lata później, w 2021 roku, stały się one obowiązkowe dla każdego wynajmującego – podkreślają eksperci New Work w najnowszym raporcie. – Dziś pytanie brzmi: „Ile elastycznych powierzchni biurowych muszę dodać do portfolio, aby pozostać konkurencyjnym?”.

Na miarę naszych czasów

Pandemia wywróciła rynek biur do góry nogami. – Zmiany, których byliśmy świadkami w 2021 roku, były tylko preludium tego, co nadejdzie w tym roku. Gospodarka współdzielenia i cyfryzacja napędzają rewolucję w branży biurowej – czytamy w raporcie New Work.

Jego autorzy podkreślają, że popyt na elastyczne biura rośnie. - Dzieje się tak między innymi ze względu na niepewność związaną z tym, co nadejdzie w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym. Obserwujemy zmiany stylu życia, wartości i zachowań społecznych, wywołane zmianą polityki pracy w domu podczas pandemii, a flex lepiej dostosowuje się do tej rewolucji  niż tradycyjne biura, jakie znaliśmy dotychczas – tłumaczą.  - Coraz więcej korporacji na całym świecie przechodzi z modelu zarządzania firmą i zespołem zorientowanego na jedną, główną siedzibę biura, na podejście zorientowane na człowieka i  jego potrzeby. Dlatego między innymi kwestia wdrażania hybrydowych miejsc pracy jest coraz ważniejsza. Siedziba firmy nie będzie już głównym miejscem pracy. Stanie się raczej miejscem spotkań służbowych, towarzyskich i socjalizacji pracowników.

- Po wprowadzeniu tych wszystkich zmian, branża elastycznych biur staje się, obok logistyki, najszybciej rozwijającym się segmentem nieruchomości. Wdrożenie narzędzi cyfrowych do celów marketingowych i sprzedażowych spowoduje jeszcze większe przenikanie powierzchni typu flex do rynku w przyszłości. To rozwiązanie stworzone na miarę naszych czasów – wyjaśnia Hubert Abt, dyrektor generalny New Work i workcloud24. - Oprócz natychmiastowej dostępności, bardzo dużej wygody, elastycznych warunków i braku dodatkowych nakładów inwestycyjnych, rosnące zapotrzebowanie na elastyczne biura wynika z faktu, że ludzie przyzwyczaili się do zalet ekonomii współdzielenia w wielu dziedzinach życia. Gdy tylko branża biurowa zmieni swój obecny produkt „przestrzeń jako biuro” i zacznie oferować „przestrzeń jako usługę”, klienci będą korzystać z tych możliwości w taki sam sposób, w jaki korzystają dzisiaj chociażby z carsharingu.

Technologie i ESC

- Branża nieruchomości nie jest pierwszą, ale jedną z ostatnich dostosowujących swoje produkty i usługi do cyfryzacji. Proces digitalizacji biznesu pochodzi z różnych stron i rynków, dlatego jest nieodwracalny – podkreślają autorzy raportu.  - Jeśli operatorzy biur chcą spełnić wymagania tak ważnego w dzisiejszym świecie ESG, co nieuchronnie rodzi potrzebę hybrydowego zarządzania zespołami, a także zapewnienia klientom inteligentnych rozwiązań dostępnych na każdym kroku, muszą inwestować w technologię.

- Właściciele budynków, którzy nie są w stanie zapewnić elastycznych rozwiązań biurowych, stracą w najbliższym czasie ok. 30 proc. potencjału rynkowego – przewiduje Hubert Abt.

Początek pandemii to nie był jednak łatwy czas dla rynku elastycznych biur. - Walka o zwiększenie obłożenia wiązała się z niższymi przychodami za wynajmowane miejsce pracy. Według najnowszego badania DESKMAG z grudnia 2021 roku, aż 70 proc. operacji jest nierentownych – podaje New Work w raporcie.

Perspektywy dla rynku są jednak dobre. - DESKMAG podaje, że w listopadzie ubiegłego roku 79 proc. operatorów określiło swoją sytuację biznesową jako zadowalającą, podczas gdy w 2020 roku było to tylko 50 proc. – czytamy w raporcie. - 62 proc. z nich mówi o poprawie sytuacji w ostatnich trzech miesiącach, a 41 proc. spodziewa się dalszej poprawy w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

- Podczas gdy w 2019 roku tylko 5 proc. elastycznej powierzchni w budynku było postrzegane jako właściwy udział tego typu powierzchni biurowej, dziś liczba ta przekracza już 10 proc. Nieustannie podąża w kierunku 20 proc. – wskazuje Hubert Abt.

New Work w 2022 roku zamierza otworzyć dziesięć nowych biur wraz z lokalnymi partnerami w pięciu różnych krajach. - Spodziewamy się dalszego wzrostu zainteresowania siecią franczyzową w centrach handlowych i dużych osiedlach mieszkaniowych - mówi dyrektor Abt.

- Podczas gdy w 2019 roku rynek biurowy wciąż kwestionował zasadność rozwiązań elastycznych, to już dwa lata później, w 2021 roku, stały się one obowiązkowe dla każdego wynajmującego – podkreślają eksperci New Work w najnowszym raporcie. – Dziś pytanie brzmi: „Ile elastycznych powierzchni biurowych muszę dodać do portfolio, aby pozostać konkurencyjnym?”.

Na miarę naszych czasów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Newmark wchodzi do Polski. Nawiązuje współpracę z Cresą
Nieruchomości
Zapełnić biura najemcami
Nieruchomości
Firmy bardzo lubią coworki
Nieruchomości
Mniej powierzchni klasy B w Warszawie
Nieruchomości
Od ESG w nieruchomościach nie ma odwrotu