– Natomiast obniżki średnich cen od września 2008 r., kiedy to osiągnęły one najwyższy poziom, są nieco wyższe i wynoszą odpowiednio: 6 proc. – w Gdańsku, 7 proc. – w Poznaniu, 8 proc. – w Warszawie, 10 proc. – w Krakowie i 11 proc. – we Wrocławiu i Sopocie – podaje Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości portalu Szybko.pl. – Stosunkowo nieduże obniżki średnich cen mieszkań w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, przy ograniczeniu dostępu do kredytów mieszkaniowych, spadku koniunktury i znacznym wzroście podaży mieszkań, pozwalają na dość optymistyczne prognozy na najbliższe miesiące. Można powiedzieć, że właściciele nie muszą się obawiać, iż ich mieszkania dramatycznie stracą na wartości, natomiast kupujący mają szansę na znalezienie ofert atrakcyjnych cenowo i spełniających wszystkie istotne kryteria zakupu.
[srodtytul]Stabilizacja[/srodtytul]
W ośmiu miastach (w Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Opolu, Olsztynie, Białymstoku i Katowicach), w których za mkw. mieszkania używanego właściciele chcą pomiędzy 4 a 5 tys. zł, w listopadzie br. dominowały spadki. Jak podaje Szybko.pl, średnio ceny obniżyły się tam o 0,2 proc. Najbardziej obniżyła się średnia cena w Szczecinie – o 2,2 proc. Pozostałe spadki miały miejsce w Łodzi o 1,6 proc., w Katowicach o 1 proc., w Lublinie o 0,8 proc., a także w Opolu o 0,3 proc.
[wyimek]18 dni tyle średnio czeka na najemcę mieszkanie jednopokojowe w Warszawie – podaje Szybko.pl[/wyimek]
– Wskaźnik zmiany cen średnich w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosi zero, co wskazuje na możliwość stabilizacji cen w tych miastach – komentuje Marta Kosińska.