[b]- Podatnik jest wspólnikiem spółki komandytowej (działalność usługowa) i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (najem budynków dla firmy będących własnością podatnika). Działalność jest opodatkowana podatkiem liniowym. W związku z możliwością opodatkowania najmu stałym podatkiem 8,5-proc. podatnik chciałby zlikwidować jednoosobową działalność i wynajmować ten budynek jako najem prywatny. Czy przepisy podatkowe lub inne zabraniają takiej czynności?[/b]
[b]Nie,[/b] choć istnieje pewien niuans (o czym dalej). Zasadniczo czytelnik może zlikwidować jednoosobową działalność gospodarczą i od najmu wycofanych z działalności gospodarczej składników majątku (w tym wypadku budynku) płacić podatek w formie ryczałtu.
Co innego, gdyby podatnik chciał ten budynek sprzedać. Wówczas nie mógłby opodatkować przychodu ze sprzedaży w taki sposób, jak opodatkowuje się dochód ze sprzedaży budynków i mieszkań prywatnych. Przepisy każą tu bowiem odczekać aż 6 lat od wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 2 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B758BAD8BD0A1BD0EFC864196AB5836B?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]). Dopóki ten okres nie minie, dopóty sprzedaż budynku będzie traktowana jako przychód z działalności gospodarczej (mimo że budynek nie służy już tej działalności).
W odniesieniu do najmu takiego zastrzeżenia nie ma. Wycofanie budynku z działalności gospodarczej pozwala dalszy jego najem traktować już jako najem niezwiązany z działalnością gospodarczą. A zgodnie z art. 6 ust. 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=134114DE7B7F1989A926ED02863F1F13?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] przychody z takiego najmu mogą być opodatkowane ryczałtem.
Dla przypomnienia; nie byłoby to możliwe, gdyby czytelnik nie wycofał budynku z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji przychody z najmu składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą byłyby traktowane jako przychody z działalności gospodarczej (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT). A w świetle art. 2 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych tylko, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.