Jest tak również wówczas, gdy została ona ustanowiona w związku z kredytem zaciągniętym przez spadkobiercę.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 lutego 2010 r. [b](sygn. III Sa/Wa 1219/09)[/b].
Skargę złożyła podatniczka, która nie zgadzała się z decyzją wymierzającą podatek od spadków i darowizn. W 2007 r. odziedziczyła po ojcu 1/3 jego majątku. W skład masy spadkowej wchodziło m.in. mieszkanie obciążone hipoteką. Była ona ustanowiona w związku z kredytem zaciągniętym przez podatniczkę. Hipoteka ta stała się przyczyną sporu. Ani urząd skarbowy, ani izba skarbowa nie chciały bowiem uwzględnić jej podczas obliczania podstawy opodatkowania. Argumentem był fakt, że nie zabezpieczała ona kredytu udzielonego spadkodawcy.
Sąd uchylił decyzje organów podatkowych i wskazał, że hipoteka powinna zmniejszyć podstawę opodatkowania. Zgodnie z art. 7 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link] jest nią bowiem wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość). Ustala się ją według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Sąd wskazał, że zaprezentowana przez organy podatkowe wykładnia nie ma podstaw w przepisach. Z nich wynika bowiem, że nie ma znaczenia to, z jakiego tytułu ustanowiono hipotekę. Skoro obciąża ona lokal, to zmniejsza podstawę, od której naliczany jest podatek.