Łączna wartość projektów budowlanych w regionie Zatoki Arabskiej dojdzie w 2008 r. do 3 bilionów dolarów – ocenia wyspecjalizowana firma Proleads obserwująca regionalne projekty budowlane różnych sektorów gospodarki. W 2007 r. realizowano 2835 projektów za 2,45 bln dolarów. Największym w regionie jest Centrum Gospodarcze im. króla Abdullaha (KAEC) o wartości 120 mld USD.
Na terenie 16,8 tys. ha na północny zachód od Dżiddy powstanie – budowane przez dewelopera z Dubaju, Emaar – sześć dzielnic: port morski, strefa przemysłowa, centralna dzielnica biznesu (wraz z częścią finansową), dzielnica rozrywki, strefa oświaty i osiedla mieszkaniowe. Następnymi co do wielkości są Dubailand za 110 mld USD i Jedwabne Miasto w Kuwejcie za 86 mld. Pierwszy jest wielkim przedsięwzięciem z zakresu rozrywki i wypoczynku, z 45 odrębnymi projektami: parki tematyczne, ekoturystyka, centra handlowe, restauracje, strefy mieszkalne z minimum 55 hotelami.
Silk City ma się składać z pustynnego rezerwatu, lotniska, dużego centrum biznesowego oraz stref obejmujących środowisko, sport, media, ochronę zdrowia, oświatę i przemysł. Ma tu też powstać najwyższy na świecie wieżowiec – Burdż Mubarak al Kabir o wysokości 1001 m.
W tym rozmachu przoduje Arabia Saudyjska z projektami za 1,1 bln USD, za nią znalazły się Emiraty (ZEA) z sumą 700 mld i Kuwejt z 300 mld. Kraje te zawdzięczają boom budowlany polityce rządów, które postanowiły inwestować ogromne pieniądze pochodzące z ropy naftowej w budowę rezydencji, miejsc wypoczynku i rozrywki najwyższej jakości dla własnych mieszkańców i dla turystów.