Dorota Czańka, dyrektor Departamentu Sprzedaży Detalicznej w Banku BGŻ
– Inwestowanie w nieruchomości jest jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczenia przyszłości. Zdarzają się osoby, które korzystają ze wsparcia banku, kupując kolejne mieszkania. Osoba, która nabyła nieruchomość na kredyt, a dziś chce ją sprzedać i kupić inną, może oczywiście zaciągnąć nowy kredyt na nową inwestycję. Ale takiej osobie Bank BGŻ może również zaproponować jeden kredyt obejmujący obie inwestycje, tzn. kredyt na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie wcześniejszego mieszkania i na zakup nowego. Bank nie określa, w jakim czasie powinno zostać sprzedane wcześniej nabyte mieszkanie. Jednakże w przypadku sprzedaży tego mieszkania klient jest zobowiązany w umowie kredytu do wpłaty kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na jego spłatę.
Jeżeli mieszkanie stanowiło zabezpieczenie spłaty nowego kredytu (udzielonego na spłatę kredytu na nabycie wcześniejszego mieszkania i na nabycie nowego), BGŻ po wpłacie na rachunek kredytowy kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości może zwolnić (oczywiście jeżeli klient wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec banku bez zastrzeżeń i w terminie) hipotekę ustanawianą na nieruchomości podlegającej sprzedaży.
Dominik Skrzycki, naczelnik Wydziału Małych Firm MultiBanku
– Przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowało tak duży wzrost cen nieruchomości, że osoby, które jeszcze rok temu zaciągały kredyt na zakup mieszkania, mogą dzisiaj, po dokonaniu ponownej wyceny, rozważać przeprowadzkę do większego lokalu lub nawet zakup czy budowę domu. Liczba osób decydujących się na taki krok systematycznie wzrasta. Z danych MultiBanku wynika, że udział kredytów na zakup lub budowę domu w globalnej sprzedaży kredytów hipotecznych wzrósł w ciągu roku z 7 proc. do ponad 26 proc.