Jestem posiadaczką prawa użytkowania wieczystego gruntu, który nabyłam od banku. Działka leży w małej wsi, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Stoi na niej budynek po oddziale banku, zakwalifikowany przez gminę jako „budynek inny”. Jest nieczynny od kilkunastu lat i w opłakanym stanie. Chciałabym wykupić ten grunt na własność, ale gmina się nie zgadza. Czy jeśli przekształcę ten budynek na mieszkalny, naruszę warunki umowy użytkowania wieczystego? Czy wtedy gmina będzie miała prawo zerwać umowę, czy może będzie musiała przekazać mi grunt na własność?
– pyta czytelniczka.
Sytuacja czytelniczki jest istotnie dosyć trudna. Gmina ma rzeczywiście powody, aby odmówić przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tej działki w prawo własności. W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU nr 175 poz. 1459) w wypadku osób fizycznych przekształceniu podlegają m.in. nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe bądź przeznaczone pod taką zabudowę. Warunek ten musiał być jednak spełniony już 13 października 2005 r., to jest w dniu wejścia ustawy w życie. Jeśli budynek, o którym pisze czytelniczka, był w tym czasie zakwalifikowany jako „inny”, to warunek ten nie został spełniony. Nie można więc skorzystać ze wspomnianej ustawy przekształceniowej.
Nie znaczy to jednak, że przekształcenie jest całkiem niemożliwe. Można by ubiegać się o nie na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn). Czytelniczce jednak nie przysługuje w tym wypadku roszczenie o przekształcenie. Zależy ono więc od tego, czy gmina zechce nieruchomość sprzedać. Mniej korzystne byłyby zapewne warunki takiego przekształcenia.
Inną sprawą jest zmiana przeznaczenia budynku znajdującego się na działce czytelniczki. Na podstawie art. 71 prawa budowlanego zmiana taka jest możliwa. Procedura jest jednak dość uciążliwa, zwłaszcza wobec braku planu zagospodarowania przestrzennego. Wymaga bowiem uzyskania warunków zabudowy.