Jest to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw wykorzystujących do dostarczania swojego produktu lub świadczenia usług urządzenia sieciowe. Z naturalnych względów muszą one częstokroć przebiegać przez nieruchomości należące do odbiorców tych produktów lub usług czy też przez nieruchomości osób trzecich. Dotychczasowe uregulowania kodeksu cywilnego nie dawały jasnej odpowiedzi na pytanie, kto jest właścicielem takich urządzeń wzniesionych na gruncie nienależącym do przedsiębiorstwa sieciowego, nie pozwalały również na zagwarantowanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z takiego gruntu w celu wybudowania i eksploatowania na nim urządzeń sieciowych.
Zmiany wprowadzone do art. 49 kodeksu cywilnego (DzU z 2008 r. nr 116, poz. 731) potwierdzają, że urządzenia do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej lub inne urządzenia podobne nie stają się własnością przedsiębiorstwa sieciowego przez sam fakt połączenia z przedsiębiorstwem. Do przeniesienia własności tych urządzeń wymagana jest odrębna umowa między właścicielem urządzeń a przedsiębiorstwem lub inną osobą, która może być zainteresowana ich nabyciem. Pozwoli to na obrót majątkiem sieciowym, ustanawianie na nim zabezpieczeń rzeczowych lub oddawaniem w leasing.
Nie budzi wątpliwości, że urządzeniami do doprowadzania lub odprowadzania są np. rurociągi czy kable służące do przesyłu prądu. Problemy pojawiają się przy ocenie innych elementów przedsiębiorstwa sieciowego.
Orzecznictwo sądowe opowiada się za szerokim rozumieniem tego pojęcia, nie ograniczając go tylko do urządzeń technicznych w rozumieniu literalnym, ale obejmując nim inne części infrastruktury niezbędne do funkcjonowania takich urządzeń. Dzięki temu za rzecz ruchomą stanowiącą odrębny od gruntu przedmiot własności uznaje się budynek stacji trafo (
wyrok SN z 18 czerwca 2004 r., II CK 259/03