Małgorzata Matyjas, Wydział Planów Finansowych w MultiBanku
– Kredyt przeznaczony na zakup działki cieszy się w MultiBanku dużą popularnością. W tym roku udzieliliśmy już ponad 600 takich kredytów. Porównując pierwsze półrocze 2007 roku z analogicznym okresem roku bieżącego, zauważyliśmy ponadto wzrost jednostkowej wartości udzielanych kredytów na ten cel o 20 proc. Związane jest to z faktem, że ceny nieruchomości gruntowych nadal rosną. Mamy więc do czynienia z tendencją odwrotną niż w przypadku cen na rynku wtórnym. Tu bowiem zanotowaliśmy stabilizację cen, a nawet w przypadku zakupu mieszkania w starym budownictwie, w szczególności w budynkach z wielkiej płyty, spadki nawet o 10 proc.
W dzisiejszej sytuacji, gdy ceny działek budowlanych w centrach dużych miast osiągnęły już wysoki poziom, coraz większym zainteresowaniem cieszą się tereny położone w promieniu do 15 czy 20 km od miasta z dobrym połączeniem komunikacyjnym z pobliską aglomeracją. Przed zakupem sprawdźmy więc dokładnie plan zagospodarowania terenu pod kątem dróg dojazdowych. Coraz częściej Polacy interesują się również zakupem działek rolnych, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości zostaną przekwalifikowane w przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Standardowo takie działki finansuje się np. pożyczką hipoteczną. Wkrótce w MultiBanku pojawi się jednak możliwość zabezpieczenia kredytu hipotecznego działką rolną. Grunt rolny jest dobrym pomysłem na inwestycję. Po zmianie planu zagospodarowania i podziale na mniejsze działki sprzedaż takich nieruchomości może stanowić dobre źródło zysków. Takie rozwiązania rekomenduję jednak wytrawnym inwestorom. Procedura udzielania kredytu na zakup działki nie różni się znacznie od procedury udzielania kredytu na przykład na zakup mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku działek nie ponosimy jednak kosztów związanych z ubezpieczeniem nieruchomości. Dokumenty, o które poprosi bank, to: umowa wstępna sprzedaży, odpis księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej, dokument potwierdzający charakter działki: wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań lub warunki zabudowy.
Dorota Czańka-Szymczak, dyrektor Departamentu Pośredników Bank BGŻ
– Zauważamy wzrost zainteresowania kredytami na zakup nieruchomości niezabudowanych. Bank BGŻ jako jeden z niewielu banków kredytuje od września 2007 r. nabycie gruntów rolnych i przyjmuje jako zabezpieczenie hipotekę ustanowioną na tych nieruchomościach. W swoim portfelu mamy wiele takich kredytów, a ich ilość systematycznie wzrasta. Jedną z przyczyn wzrostu ilości nabywanych gruntów rolnych są wysokie ceny działek położonych w granicach administracyjnych dużych miast. Atrakcyjne stają się więc działki siedliskowe oraz grunty rolne położone w pobliżu Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Nadal chętnie nabywane są również działki położone na terenie Mazur, w regionie kujawsko-pomorskim i województwie mazowieckim, zwłaszcza w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy. Bank BGŻ udziela kredytu hipotecznego na nabycie gruntów niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, siedliskową, letniskową oraz stanowiących niezabudowane grunty rolne. Bank wymaga, aby nieruchomości będące przedmiotem kredytowania, spełniły określone warunki. Rodzaj i przeznaczenie działki określa na podstawie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli gmina go nie posiada, bank bada przeznaczenie działki w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które stanowi uchwałę rady gminy i jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście zawsze wnioskodawca może przedstawić decyzję administracyjną o warunkach zagospodarowania działki, której nabycie będzie celem kredytowania.