Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej, wynająłem od niej na podstawie uchwały wspólnoty piwnicę, za którą opłacałem czynsz. Po czasie dowiedziałem się od zarządu, że pozostali członkowie wspólnoty mieszkaniowej wykupili mieszkania bez przynależnych piwnic i zajmują je bez żadnych opłat na rzecz wspólnoty. Dlatego rozwiązałem umowę najmu piwnicy, ale zatrzymałem jej część, wykorzystując ją do celów magazynowych. Następnie wspólnota w uchwale zobowiązała mnie do płacenia czynszu. Czy miała prawo podjąć uchwałę zobowiązującą tylko jednego członka wspólnoty do płacenia czynszu za piwnicę?
Zgodnie z ustawą z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, które nie muszą do niego bezpośrednio przylegać. Mogą być również położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. W szczególności chodzi tutaj o piwnicę, strych, komórkę lub garaż.
W takiej sytuacji właściciel mieszkania ma udział w nieruchomości wspólnej. To oznacza, że właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej nie płaci czynszu, ale jedynie partycypuje w kosztach zarządu nieruchomością wspólną proporcjonalnie do swojego w niej udziału. Udział ten odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń, które są przynależne, do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
Jak widać, żeby ustalić ten udział, trzeba określić oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu jego powierzchnię użytkową wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.