[b]Komentuje Bartosz Michałek, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl:[/b]
Wprawdzie ten wariant finansowania nadal jest najdroższy w zestawieniu, jednak jego wartość w ujęciu miesięcznym spadła o trzy punkty (po raz pierwszy od początku notowań barometru). To niewiele, ale jednak.
Zdarzyło się to w wyniku oczekiwań rynku na bliski koniec procesu podwyżek stóp procentowych w naszym kraju, a być może jego odwrócenia w nadchodzącym roku. Efekt? Spadająca stawka WIBOR, a więc stopy stanowiącej podstawę oprocentowania kredytów.
Sierpień przyniósł także istotne zmiany w wartości barometru hipotecznego dla kredytów walutowych. Było to efektem odwrócenia trendu rosnącego w siłę w poprzednich miesiącach złotego, szczególnie wobec amerykańskiego dolara.
Wartość barometru wzrosła w przypadku kredytu we frankach o 30 punktów, w euro – o 30 punktów i dolarach – o rekordowe 55 punktów. Te znaczące zmiany wynikają z osłabienia rodzimej waluty odpowiednio o: 2,5 proc., 2,1 proc. i 8,7 proc.Ostatni miesiąc pokazał, jak wrażliwe na perturbacje na rynkach walutowych są kredyty hipoteczne.