[i][b]Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom:[/b][/i]

– Wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązuje ustawa o rachunkowości. O tym, w jaki sposób będzie prowadzona księgowość wspólnoty, decydują sami członkowie wspólnoty, czyli właściciele lokali. Już na pierwszym zebraniu, wtedy kiedy wybiera się zarząd, powinna zostać uchwalona wysokość zaliczki na pokrycie koszów eksploatacji bieżącej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby określić wtedy również wysokość funduszu remontowego.

Właściciele powinni podjąć również uchwałę o zakresie i sposobie prowadzenia przez zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Stanowi o tym art. 22 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali z 1994 r.[/link], który kwestię sposobu rozliczeń we wspólnocie mieszkaniowej zalicza do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. A to oznacza, że o sposobie rozliczeń decyduje nie zarząd, lecz właściciele, podejmując uchwałę większością udziałów w danej nieruchomości.

Ustalony sposób prowadzenia pozaksięgowej ewidencji dotyczy zarówno zaliczek na pokrycie koszów eksploatacji bieżącej, jak i na potrzeby remontowe. Zgodnie z ustawą o własności lokali, właściciele wpłacają zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca.