Mieszkanie z wyrokiem eksmisyjnym

Skoro zapadł już wyrok eksmisyjny, to tylko spółdzielnia ma prawo wstrzymać eksmisję z lokalu mieszkalnego, pod warunkiem że ustały przyczyny, które były powodem wystąpienia spółdzielni o takie orzeczenie - uważa Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego

Publikacja: 07.12.2008 09:04

Mój brat mieszka w spółdzielczym bloku i ma taki problem: od dawna jest bezrobotny i nadużywa alkoholu, kilka lat temu owdowiał. Popadł w depresję i alkoholizm i przestał płacić czynsz. Z tego powodu został pozbawiony członkostwa w spółdzielni i otrzymał prawomocny wyrok eksmisyjny, który lada dzień zostanie wykonany. Jednak brat nie mieszkał sam, ale razem z dziećmi, które stały się już pełnoletnie.

Bratanek i bratanica podjęli pracę, zaciągnęli kredyty i spłacili w spółdzielni całe zadłużenie. Czy to wstrzymuje eksmisję? Czy tym samym dzieci brata mają szansę stać cię członkami spółdzielni? Jak powinna skończyć się ta sprawa?

[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]

Skoro zapadł już wyrok eksmisyjny, to tylko spółdzielnia ma prawo wstrzymać eksmisję z lokalu mieszkalnego, pod warunkiem że ustały przyczyny, które były powodem wystąpienia spółdzielni o takie orzeczenie.

Z doświadczenia wiem, że spółdzielnie po wpłacie całego zadłużenia wraz z odsetkami odstępują zazwyczaj od czynności mających na celu pozbawienie byłego członka spółdzielni lokalu mieszkalnego.

Nie wiem, czy lokal mieszkalny zajmowany przez pani brata jest lokalem o statusie lokatorskiego prawa do lokalu czy też własnościowego. Na miejscu bratanków wystąpiłbym do spółdzielni z roszczeniem o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Jedynym problemem jest brak członkostwa w spółdzielni ich ojca, a pani brata. W przypadku, gdy lokal jest własnościowy, nie widzę przeszkód, aby z takim żądaniem mógł wystąpić pani brat. Gdyby jednak okazało się, że lokal jest mieszkaniem o statusie lokatorskiego prawa do lokalu, należy wystąpić uprzednio do spółdzielni o przyjęcie w poczet członków ojca bratanków, względnie ich samych.

Niezależnie od powyższego należy zdawać sobie sprawę z konieczności rozliczenia wniesionego przez byłego członka spółdzielni wkładu mieszkaniowego. Takiego rozliczenia musi dokonać spółdzielnia na wniosek ojca. Jeżeli uznacie państwo, że sprawa z racji choroby ojca może się komplikować, należy notarialnie upoważnić osobę, która będzie w stanie dokonać wszelkich czynności prawnych łącznie z rozliczeniem i dysponowaniem uzyskanymi od spółdzielni środkami pieniężnymi pochodzącymi z tych rozliczeń.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne