Gdy odpada tynk z budynku wspólnoty

Nasz dom, niedawno wyremontowany i ocieplony, należy do wspólnoty mieszkaniowej. Zauważyliśmy, że pod rynną przy samym dachu, tuż przy łączeniu, tynk odpada płatami od podłoża. Dzieje się tak na całej szerokości jednej ze ścian. Czym jest to spowodowane i jak można temu zaradzić?

Publikacja: 26.01.2009 02:44

Jacek W. Kulig, europejski dyrektor techniczny Dryvit Systems

Jacek W. Kulig, europejski dyrektor techniczny Dryvit Systems

Foto: Archiwum Rzeczpospolitej

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Jacek W. Kulig, europejski dyrektor techniczny Dryvit Systems[/b]

– Wszystko wskazuje, że wilgoć dostała się pomiędzy warstwy powłok zewnętrznych, co przy panujących dziś mrozach powoduje odpadanie tynku. Przyczyn przenikania wilgoci może być kilka. Woda może podciekać pomiędzy warstwy ocieplenia bezpośrednio z dachu, jeśli zabezpieczenie hydroizolacyjne zostało wykonane nieprawidłowo lub woda nie ma zapewnionego dobrego odpływu.

Wilgoć przedostaje się do środka systemu ocieplenia również wtedy, gdy miejsca mocowania rynien do dachu są nieszczelne. Także rynna może być nieszczelna, np. skorodowana. Jeśli rynny pionowe są zapchane, główna rynna biegnąca blisko ściany wzdłuż dachu zapełnia się wodą, która się przelewa i wydostaje się na zewnątrz, spływając po elewacji. Zimą, przy ujemnych temperaturach, woda, która dostała się do wewnątrz ocieplenia, zamarza i powoduje odspojenie się tynku od warstwy bazowej.

Problem nie jest trudny do rozwiązania. Należy zlokalizować wadę, usunąć ją, a dopiero później przystąpić do naprawy elewacji. Trzeba w górnej części ściany zdjąć cały pas wyprawy tynkarskiej wyznaczony przez naturalne krawędzie budynku (np. od dachu do górnej krawędzi okien). Następny krok to wyczyszczenie i zagruntowanie ściany. Być może konieczne będzie również naprawienie warstwy bazowej z siatką.

Po dokonaniu niezbędnych korekt całą powierzchnię trzeba na nowo pokryć tynkiem. Jednak z naprawą trzeba poczekać do cieplejszej pory roku, co najmniej do wiosny – dziś pogoda nie sprzyja pracom na elewacji.

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Jacek W. Kulig, europejski dyrektor techniczny Dryvit Systems[/b]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie