Reklama

Zwrotna pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

Wszystko wskazuje na to, że maksymalna wysokość comiesięcznej pomocy państwa w spłacie kredytu dla osób, które wskutek kryzysu są bezrobotne, wyniesie 1200 zł

Publikacja: 18.06.2009 01:29

Zwrotna pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Dziś w Sejmie odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

– Sejmowa Komisja Finansów Publicznych praktycznie bez zmian pozostawiła rządowe przedłożenie po pierwszym czytaniu ustawy. Ograniczyliśmy się tylko do drobnych, uściślających poprawek. Nie było dyskusji o podniesieniu wysokości raty płaconej przez państwo za osoby bezrobotne. Wydaje się, że propozycja rządu jest wystarczającą odpowiedzią na potrzeby przeciętnego kredytobiorcy dotkniętego kryzysem – mówi posłanka Krystyna Skowrońska.

Przypomnijmy, że na pomoc w spłacie kredytu mogą liczyć osoby, które po 1 lipca 2008 r. straciły pracę lub zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem uzyskania wsparcia jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku, a ponadto posiadanie statusu bezrobotnego w dniu złożenia wniosku o pomoc.

Decyzję o pomocy w spłacie kredytu ma wydawać starosta. Projekt przewiduje, że może być ona świadczona maksymalnie przez 12 miesięcy, a wysokość miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej nie może być wyższa niż 1200 zł.

Bezrobotny nie będzie otrzymywał do ręki pieniędzy na spłatę kredytu. Będą one przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez instytucję kredytującą.

Reklama
Reklama

Pieniądze na pokrycie zobowiązań bezrobotnego wobec banku trzeba będzie oddać. Zwrot pomocy ma się rozpocząć w miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynęły dwa lata od zaprzestania przekazywania rat pomocy. Zwrot ma być dokonywany przez kolejnych osiem lat w równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach na rachunek powiatowego urzędu pracy.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama