Zanim wynajmiesz pokój, zarejestruj się w gminie

Jeśli chcesz dorobić do pensji, wynajmując pokoje turystom, odwiedź najpierw swoją gminę, gdzie dopełnisz formalności, rejestrując działalność gospodarczą

Aktualizacja: 21.09.2009 07:43 Publikacja: 21.09.2009 06:30

Zanim wynajmiesz pokój, zarejestruj się w gminie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Nawet bowiem wtedy, gdy pokoje wynajmowane są sezonowo (i to niezależnie do tego, czy latem czy zimą), prowadzimy działalność gospodarczą. A skoro tak, spoczywają na nas określone obowiązki.

[srodtytul]Najpierw wizyta w urzędzie[/srodtytul]

Przy jednoosobowej działalności pierwsze kroki powinniśmy skierować do gminy, gdzie zarejestrujemy firmę w ramach tzw. jednego okienka.

Przepisy dotyczące jednego okienka pozwalają rozpoczynać działalność od razu po dokonaniu wpisu, co nie znaczy wcale, że w następnych dniach nie będziemy musieli dopełnić dodatkowych formalności. Idea jednego okienka polega na tym, że wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy, a ona prześle dane do pozostałych urzędów. Taka sama procedura obowiązuje przy zgłaszaniu zmian w działalności firmy i przy jej zawieszaniu oraz wznawianiu. W tym celu wypełnia się taki sam wniosek i w odpowiednich rubrykach zaznacza się, czego on dotyczy.

[b]Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny niezwłocznie (zgodnie z ustawą nie później niż w ciągu trzech dni od dnia wpisu) przesyła do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS lub KRUS. [/b]

Urząd, także niezwłocznie, dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i doręcza przedsiębiorcy zaświadczenie o wpisie.

Część osób nie uniknie też kontaktów z ZUS. Muszą bowiem zgłosić do ubezpieczeń siebie, a często też członków rodziny. Mogą to jednak zrobić nie tylko osobiście w ZUS, ale też za pośrednictwem programu Płatnik lub przesłać zgłoszenie pocztą. Wypełnią przy tym druki ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Podobnie nie da się uniknąć kontaktu z urzędem skarbowym (choćby w kwestii wyboru formy opodatkowania).

[srodtytul]Wymagania dla obiektu[/srodtytul]

Jeśli chcemy wynajmować pokoje, musimy pamiętać, że obiekt, w którym będziemy to robić, musi spełniać minimalne wymagania co do wielkości, wyposażenia, zakresu świadczonych usług oraz przeciwpożarowe i sanitarne.

Co to oznacza w praktyce? Tyle m.in., że do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w zależności od wielkości miejscowości) trzeba złożyć wniosek o wpis do ewidencji obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie niebędące obiektami hotelarskimi. Taki wniosek dostaniemy bezpośrednio w urzędzie. Możemy też pobrać go ze stron internetowych urzędów.

Pamiętajmy, że organ dokonujący wpisu może przeprowadzić kontrolę przestrzegania wymagań, które były podstawą rejestracji działalności. Jeśli się okaże, że obiekt, w którym świadczone są usługi hotelarskie, nie spełnia wymagań, może nakazać wstrzymanie świadczenia usług aż do czasu usunięcia uchybień.

[srodtytul]Czasem wójt zażąda dokumentów [/srodtytul]

Jeśli organ nie będzie miał pewności, że spełnione są wymagania sanitarne i przeciwpożarowe oraz budowlane, może zobowiązać nas do udokumentowania ich spełnienia. Jak to zrobić?

Spełnienie wymagań potwierdza decyzja o pozwoleniu na budowę razem z potwierdzonym zawiadomieniem właściwego organu o przystąpieniu do użytkowania obiektu. Wymagania te spełni też decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu albo o pozwoleniu na zmianę sposobu jego użytkowania.

W przypadku wymagań przeciwpożarowych potrzebna będzie decyzja miejskiej komendy straży pożarnej. W odniesieniu do wymagań sanitarnych – właściwego miejscowo powiatowego inspektora sanitarnego.

[srodtytul]Cennik to podstawa[/srodtytul]

Na tym jednak nie koniec obowiązków. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166240]Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług (DzU z 2002 r nr 99, poz. 894 ze zm.)[/link] zobowiązuje przedsiębiorców prowadzących działalność usługową w zakresie hotelarstwa do wykładania w każdym pokoju noclegowym katalogu zawierającego ceny noclegu, wyżywienia lub innych oferowanych usług. Jeśli o tym zapomnimy, grozi nam kara nagany lub grzywna do 1500 zł.

[srodtytul]Fiskus upomni się o swoje[/srodtytul]

Wynajem pokoi to również obowiązek rozliczenia się z uzyskanych zysków z fiskusem. Nie każdy jednak zapłaci. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9B398ECB16F18DD0311F2DC5C5D0DE4E?id=80474]Ustawa o PIT[/link] przewiduje pewne preferencje. Z jej art. 21 ust. 1 pkt 43 wynika, że zwolnione z podatku są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób. Zwolnienie przysługuje jednak tylko wtedy, gdy liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Bez znaczenia jest natomiast to, czy znajdują się one w jednym budynku, ile jest w nich łóżek itp. [b]Do liczby pokoi nie wliczamy pomieszczeń przynależnych, np. łazienki czy kuchni.[/b]

Aby ze zwolnienia skorzystać, budynek, w którym wynajmowane są pokoje, musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. Tym ostatnim, w myśl art. 2 ust. 4 ustawy o PIT, jest gospodarstwo w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, a więc obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

O skorzystaniu ze zwolnienia mogą zatem zapomnieć wynajmujący pokoje na terenie miejskim. Jeśli bowiem pokoje znajdować się będą w budynku mieszkalnym poza gospodarstwem rolnym, zwolnienie nie będzie przysługiwało.

Inne osoby, a więc te, które ze zwolnienia nie mogą skorzystać, będą musiały pieniędzmi uzyskanymi z wynajmu podzielić się z fiskusem. To, ile mu oddadzą, zależy od tego, jaką formę opodatkowania wybiorą. Bez znaczenia przy tym jest to, czy wynajem pokoi będzie dodatkowym zajęciem, czy też główną działalnością.

[ramka][b]Ryczałt, karta lub zasady ogólne[/b]

[b]To, jak wysoki podatek zapłacimy od przychodów z wynajmu pokoi turystom, zależy od formy opodatkowania.[/b] Tę zaś może wybrać sam podatnik. Podatek może płacić według zasad ogólnych (a więc według skali podatkowej). Może też się zdecydować na podatek liniowy. Do wyboru ma też zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany i kartę podatkową. [/ramka]

[ramka][b]Kiedy można uniknąć zapłaty[/b]

[b]Podatku dochodowego można nie płacić, jeśli:[/b]

- najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych;

- budynki mieszkalne, w których znajdują się pokoje gościnne przeznaczone na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym;

- przedmiotem usługi musi być najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku;

- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. [/ramka]

Nawet bowiem wtedy, gdy pokoje wynajmowane są sezonowo (i to niezależnie do tego, czy latem czy zimą), prowadzimy działalność gospodarczą. A skoro tak, spoczywają na nas określone obowiązki.

[srodtytul]Najpierw wizyta w urzędzie[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku