>> Od sierpnia widać ruch na rynku najmu – zbliżający się rok akademicki zaowocował popytem na małe i średnie lokale. Większość umów dotyczy najmu mieszkań o pow. 50 – 60 mkw. o średnim standardzie.
>> – Małe zainteresowanie wzbudzają większe lokale, a jeśli nawet są wynajmowane, to taniej niż w ubiegłym roku – zaznacza Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Np. czynsz za mieszkanie o pow. ok. 100 mkw. w Śródmieściu wynosi 900 – 1,2 tys. euro miesięcznie, podczas gdy rok temu – 1,5 – 1,6 tys. euro.
>> Według pośredników średnia transakcyjna cena wynajmu 1 mkw. mieszkania w Warszawie wynosi, w zależności od lokalizacji i standardu, od 34 do ok. 50 zł.
>> – Najwyższy znany mi czynsz zapłacony w sierpniu za najem mieszkania wyniósł 101 złotych za mkw. Chodziło o 140 mkw. w najwyższym standardzie, w centrum miasta – mówi Jerzy Sobański.
>> Zdaniem pośredników okres studencki na rynku najmu – który rozpoczął się pod koniec sierpnia i będzie trwać do początku października – może spowodować nieznaczny, okresowy wzrost cen na mieszkania o standardzie niższym i średnim, dwu – trzypokojowe, czyli takie, które najczęściej są wynajmowane przez studentów. Należy jednak pamiętać, że nie każdy właściciel chce wynająć lokum studentowi – dodaje.