Po wakacjach wzrosła podaż mieszkań, m.in. w wysokich blokach z wielkiej płyty. Chętniej kupowane są kilkuletnie lokale w niskich budynkach. Poza tym większe zapotrzebowanie jest na kawalerki oraz dwupokojowe małe M – do 40 – 50 mkw. Stosunkowo mało jest transakcji z udziałem kredytu. Jak podkreślają pośrednicy, dzieje się tak nie tylko dlatego, że banki zwiększają wymagania dotyczące zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Wiele osób nie chce się zadłużać w obawie przed utratą pracy. Kto chce sprzedać mieszkanie w miarę szybko, powinien się liczyć z dużą obniżką ceny podczas negocjacji.
[ramka] [b]Jak czytać barometr? [/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]