Spółdzielcami są nie tylko posiadacze mieszkań, ale i ci, którzy mają lokale użytkowe, a także pawilony handlowe. I jedni, i drudzy mają prawo przewłaszczyć się. Po Nowym Roku przestaną jednak obowiązywać przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące przekształceń własnościowych i lokatorskich praw do lokali we własność. To efekt[b] wyroku [/b][b]Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia ub.r. (P 16/08).[/b] Uznał on za niekonstytucyjne przepisy dotyczące wykupu. Zadecydował też, że przestaną one obowiązywać z końcem tego roku.[b] To ostatni dzwonek więc, by przekształcić własnościowe prawo we własność. [/b]
[srodtytul]Wniosek to podstawa[/srodtytul]
Prawo do wykupu ma najemca oraz posiadacz własnościowego prawa do lokalu użytkowego w spółdzielni. Osoba, która jest tym zainteresowana, przede wszystkim powinna złożyć wniosek do spółdzielni. Może być krótki. Wystarczy w nim poinformować, że chce się przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo (lub najem) w pełną własność. Oczywiście we wniosku nie może zabraknąć podstawy prawnej żądania.
W wypadku posiadaczy własnościowych praw będzie to art. 17[sup]14[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link], a najemców – art. 39 ustawy. Najemcy powinni do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające, że ponieśli pełny koszt budowy wynajmowanych lokali. Samo złożenie wniosku to nie wszystko. Pracownicy spółdzielni muszą go sprawdzić. Przede wszystkim pod kątem spełnienia wymagań, jakie stawiają przepisy i uchwała spółdzielcza.
Chodzi o uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali, jakie znajdują się w budynku (budynkach). Podejmuje ją zarząd spółdzielni. Jest ona bardzo ważna. [b]Z uchwały wynika, kto i jakie lokale może nabyć w danej nieruchomości na własność oraz czy i jakie pomieszczenia przynależne będą do nich należeć.[/b] Mówi ona także, jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą związane z poszczególnymi lokalami oraz czy na lokalach ciążą długi, np. zaległe opłaty.