[i][b]Proszę o informację, kiedy zapłacę podatek i w jakiej wysokości od sprzedaży mieszkania w sytuacji, gdy zawrę przedwstępną umowę sprzedaży na lokal mieszkalny wykupiony od gminy z bonifikatą, jeśli faktyczne przekazanie pieniędzy nastąpi w tym roku, natomiast zawarcie umowy właściwej nastąpi - ze względu na obowiązujące prawo - po upływie 5 lat. [/b][/i]
[i]-M.K.[/i]
Sprzedaż nieruchomości może rodzić po stronie sprzedającego obowiązek zapłaty podatku dochodowego, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Szczegółowe zasady opodatkowania tym podatkiem zależą od daty nabycia nieruchomości, przy czym sam fakt skorzystania z bonifikaty udzielonej przez gminę nie ma tu znaczenia (zachęcamy do przeczytania naszego poradnika [link=http://www.rp.pl/temat/8,275559.html]"Ile oddasz fiskusowi po sprzedaży nieruchomości"[/link] oraz tekstów na ten temat w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/356933.html]Prawo dla Ciebie » Podatek dochodowy » Nieruchomości[/link]). Dla czytelniczki istotne będzie ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Czy będzie to moment zapłaty ceny, czy też moment zawarcia umowy ostatecznie przenoszącej własność? Organy podatkowe stoją na stanowisku, że obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje w momencie przeniesienia własności nieruchomości w ostatecznej umowie sprzedaży. Nie żądają zapłaty daniny od zadatku (lub zaliczki) zapłaconych przy zawarciu umowy przedwstępnej, jeśli doszło do zawarcia umowy ostatecznej, a zadatek został w całości zaliczony na poczet ceny (przykładowe interpretacje organów skarbowych na ten temat: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. nr IPPB2/415-401/07-2/SP, Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Gdyni z 10 czerwca 2006 r. nr PD1/4111/415/0027/06).
Jeśli zatem ostateczna umowa sprzedaży zostałaby zawarta po pięciu latach od nabycia lokalu od gminy (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło), to czytelniczka wcale nie musiałaby płacić podatku od dochodu ze sprzedaży, gdyż nie podlegałby on już opodatkowaniu. Odczekanie ze sprzedażą mieszkania 5 lat spowoduje, iż nie trzeba będzie też zwracać bonifikaty. Pamiętajmy jednak, że ten termin liczy się od dnia nabycia nieruchomości (art. 68 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link]).
Trzeba jednak zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą pomysł na uniknięcie zwrotu bonifikaty i zapłaty podatku, który przedstawiła czytelniczka.