– Mają spłacić od 450 do 4 tys. zł. Dwie osoby protestują, reszta płaci, niektórzy zdecydowali się zrobić to jednorazowo, większość spłaca jednak w ratach – wyjaśnia pracownica spółdzielni.
Problem jest znany również rzecznikowi praw obywatelskich.
– Wpłynęła właśnie skarga w tej sprawie – mówi Kamila Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. – W tym konkretnym przypadku czekamy na razie na wyjaśnienia spółdzielni. [b]To prawda, że przepis jest niekonstytucyjny.[/b] Niemniej ponad dwa lata temu spółdzielnie wysłały pisma z informacją, że umarzają pozostałe należności za wykup. Było to bez wątpienia – zdaniem Dołowskiej – oświadczenie woli, a nie zwykłe pisma, z którego się raczej nie wycofały. Dlatego spółdzielnie nie mogą obarczać swoich członków skutkami potknięć legislacyjnych ustawodawcy. Co najwyżej mogą żądać odszkodowania od państwa na podstawie art. 417[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2298685DF87D3430D7458C7764A74D1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Mówi on, że jeżeli szkoda została wyrządzona poprzez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać od Skarbu Państwa m.in. na drodze sądowej.
[srodtytul]Ministerstwo jest powściągliwe [/srodtytul]
Według Ministerstwa Infrastruktury, jeżeli istnieje spór na tym tle między spółdzielnią a jej członkiem, władny do jego rozstrzygnięcia jest jedynie sąd. Ewentualnie też swoich racji można dochodzić w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, ale tylko gdy osoba, która się uwłaszczyła, jest członkiem spółdzielni.
Jest wprawdzie też art. 190 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7145FD9D5E9CFF3C20B26FFBCD959343?id=77990]konstytucji[/link]. Przepis ten mówi, że orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją aktu normatywnego, na podstawie którego dokonano m.in. rozstrzygnięcia w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania czy też uchylenia innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonym w przepisach właściwych dla danego postępowania. Niemniej jednak przepis budzi olbrzymie wątpliwości prawne co do skutków, jakie wywiera orzeczenie TK. Jedni prawnicy uważają, że orzeczenia działają wstecz, od daty wejścia w życie kwestionowanego przepisu, inni, że rodzą skutki na przyszłość, tj. od daty ogłoszenia wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność. Powstaje też pytanie, czy można zastosować ten przepis do spółdzielni.