[b]Czy solary i kolektory słoneczne, to jedno i to samo? [/b]
[b]Prof. Dorota Chwieduk:[/b] Solary to nazwa potoczna, która nie występuje w języku technicznym i w związku z tym nie jest zdefiniowana. Znaczenie zależy od tego, co mówiący ma na myśli, a ironizując można powiedzieć, że często sam nie wie, o czym mówi. Kolektory słoneczne to nazwa urządzeń, które stanowią podstawową część słonecznych instalacji grzewczych i służą do pozyskiwania energii promieniowania słonecznego i przetwarzania jej na ciepło. Ciepło za pośrednictwem czynnika roboczego krążącego w obiegu kolektora, którym w naszych warunkach klimatycznych jest mieszanka niezamarzająca, jest wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.
Innym urządzeniem, które wykorzystuje energię promieniowania słonecznego są panele z ogniwami fotowoltaicznymi. W tym przypadku energia promieniowania słonecznego ulega przemianie w energię elektryczną.
[b]Na co zwracać uwagę decydując się na zakup kolektorów? [/b]
Kolektor słoneczny, jak i cała instalacja słoneczna, musi mieć badania techniczne zgodne z normami europejskimi, które obecnie są również normami krajowymi. W przypadku nowych rozwiązań technicznych są często problemy z jakością urządzeń i instalacji. Dlatego też w krajach europejskich po latach doświadczeń, niestety często negatywnych, związanych z wprowadzaniem na rynek i funkcjonowaniem instalacji słonecznych stosuje się dodatkowy znak gwarantujący wysoką jakość produktów, tzw. Solar Keymark.