Oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciąganych w mBanku i MultiBanku (należą do BRE) przed wrześniem 2006 r. było ustalane decyzją zarządu. Podobne umowy stosowały Santander oraz Raiffeisen Bank.
Obecnie w większości instytucji, także w mBanku i MultiBanku, odsetki od kredytów są wyliczane na podstawie rynkowych stóp procentowych. W przypadku kredytów złotowych oprocentowanie opiera się na stawce WIBOR, dla euro jest to EURIBOR, dla franka szwajcarskiego LIBOR. Do stawki referencyjnej doliczana jest marża, najczęściej niezmienna w czasie umowy. Na przykład oprocentowanie kredytu złotowego może wynosić WIBOR (jedno-, trzy- lub sześciomiesięczny) plus 1,5 proc. marży.
Czasami stosowane są inne metody wyliczania odsetek. Na przykład w starych umowach kredytowych zawartych przez GE Money Bank (pod koniec ubiegłego roku połączył się z BPH) oprocentowanie jest oparte na wskaźniku wyliczonym na podstawie średniej arytmetycznej stóp rynkowych.
Banki też w różny sposób aktualizują oprocentowanie. W Millennium oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych jest uzależnione od stawki WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału. W innych instytucjach bierze się pod uwagę stawkę z 25. dnia ostatniego miesiąca poprzedniego kwartału.
W niektórych bankach obowiązuje zasada, że aktualizacja robiona jest co trzy miesiące od dnia uruchomienia kredytu. W MultiBanku oprocentowanie jest aktualizowane częściej. Wartość stawki bazowej jest sprawdzana przedostatniego dnia roboczego każdego miesiąca. Nowa wartość jest wprowadzana do systemu, jeśli zmiana wynosi co najmniej 0,1 pkt proc.