[i][b] Mam w Warszawie dom na działce w użytkowaniu wieczystym od 1994 r. Chciałabym wykupić działkę od gminy tj. przekształcić użytkowanie we własność. Byłam przekonana, że będzie mi przysługiwała bonifikata od opłaty z tytułu tego przekształcenia, ale urzędnik w biurze dzielnicowym poinformował mnie, że nie tylko nie dostanę bonifikaty, ale gmina w ogóle odmówi mi przekształcenia. A to dlatego, że dom jest wykorzystywany na działalność gospodarczą. To prawda – dom jest siedzibą firmy mojego męża. Jednak przede wszystkim jest naszym miejscem zamieszkania. Czy gmina faktycznie ma prawo odmówić przekształcenia i bonifikaty? [/b][/i]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Wydaje się, że w tej konkretnej sytuacji gmina nie powinna odmawiać przekształcenia. Jeśli zaś chodzi o bonifikatę, to niestety racja może być po jej stronie. Wyjaśnijmy po kolei, o co chodzi.
Zasady przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179106]ustawa z 29 lipca 2005 r.[/link] (dalej ustawa) Wymienia ona kilka kategorii podmiotów, które mogą ubiegać o przekształcenie. Są wśród nich osoby fizyczne (lub ich następcy prawni), które 13 października 2005 r. były użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę, a także nieruchomości rolnych. Czytelniczka mieści się w tej kategorii, gdyż użytkowanie wieczyste uzyskała przed 13 października 2005 r. , a nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe (dom jednorodzinny). [b]Wprawdzie budynek jest jednocześnie siedzibą firmy, lecz z brzmienia art. 1 ust. 1 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości nie wynika, że cel mieszkaniowy musi być wyłączny. [/b]Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do odmowy przekształcenia, jeśli zabudowana nieruchomość jest wykorzystywana zarówno na cele mieszkaniowe, jak i na cele działalności gospodarczej.
Ustawa przewiduje, że co do zasady osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi (np. gminie) opłaty z tytułu tego przekształcenia. Do ustalenia wysokości opłaty stosuje się przepisy art. 67 ust. 3a i art. 69 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357084]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link]. Użytkownik wieczysty może wnioskować o jej rozłożenie na raty na czas nie dłuższy niż 20 lat. Często ma też możliwość skorzystania z bonifikaty od opłaty. I tu sprawa nieco się komplikuje, bo w przypadku wielu gmin, w tym gminy Warszawa, można wnioskować o bonifikatę powołując się na różne podstawy prawne.