W 2006 r. minister budownictwa stwierdził nieważność orzeczeń z 1961 i 1962 r. odmawiających Raczyńskiemu prawa do nieruchomości. O odszkodowanie wystąpiły trzy córki nieżyjącego już prezydenta Polski na uchodźstwie. Minister zwrócił wniosek, gdyż może go rozpoznać tylko sąd cywilny. W sobotę [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi na postanowienie ministra (sygnatura akt: I SA/Wa 761/10)[/b].

– Aby dochodzić odszkodowania na drodze administracyjnej zarówno orzeczenie będące źródłem szkody, jak i decyzja stwierdzająca jego wadliwość muszą być wydane przed 1 września 2004 r. – powiedziała sędzia Joanna Skiba.

Gdy więc pierwsza decyzja zapadła przed 1 września 2004 r., ale została unieważniona dopiero po tej dacie, zastosowanie będą miały przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Tego właśnie dnia wszedł bowiem w życie art. 5 ustawy z 2004 r. nowelizującej k.c. Usunął on z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] art. 160, umożliwiający dochodzenie na drodze administracyjnej roszczeń za szkody wyrządzone decyzją.

– [b]Będzie skarga kasacyjna – zapowiedział adwokat Krzysztof Labe[/b] z Kancelarii Labe i Wspólnicy w Krakowie, reprezentujący skarżące. Jego zdaniem taka interpretacja oznacza faktyczne wywłaszczenie poszkodowanych. Zgodnie z kodeksem cywilnym roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawniają się bowiem po dziesięciu latach od dnia wydania wadliwej decyzji.

[srodtytul][i]sygnatura akt: I SA/Wa 761/10[/i] [/srodtytul]