Dowiedz się sam, ile masz płacić

Miasto nie zawiadomiło o wysokości opłaty za dzierżawę gruntu, tylko naliczyło kary za brak wpłaty

Publikacja: 29.11.2010 02:25

Dowiedz się sam, ile masz płacić

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Gałka

Jeśli kupiłeś mieszkanie w budynku stojącym na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, sam się dowiedz, jakie opłaty masz ponosić. Nie wszystkie dzielnice cię o tym powiadomią, ale jeśli nie zapłacisz, naliczą karne odsetki.

Sposób zawiadamiania o płatnościach za użytkowanie kawałka gruntu pod budynkiem – czy to spółdzielczym, czy deweloperskim – w każdej dzielnicy jest inny.

[srodtytul]Niech się dowiadują...[/srodtytul]

Pani Izabela nowe mieszkanie na Pradze-Północ kupiła pod koniec ubiegłego roku. Przy podpisywaniu aktu notarialnego usłyszała od notariusza, że odpis dokumentu trafi do urzędu dzielnicy. Ten zaś naliczy opłatę za użytkowanie wieczyste oraz podatek od nieruchomości, po czym powiadomi o nich nowego właściciela lokalu. Należności trzeba zaś uregulować w pierwszym kwartale roku.

Jak opowiada pani Izabela, mijały miesiące, a zawiadomienie z dzielnicy nie przychodziło. – Dopiero kilka tygodni temu odebrałam pismo z urzędu. Było to wezwanie do zapłaty zaległego podatku. Dzielnica naliczyła mi też karne odsetki za zwłokę w płatnościach. Zagroziła, że jeśli nie ureguluję zobowiązań w ciągu dwóch tygodni, sprawa trafi do sądu. To dziwne, że zamiast na czas poinformować mnie o wysokości opłat, urząd straszy egzekucją długu. Skąd miałam wiedzieć, ile, za co i do kiedy mam zapłacić? Jak miałam sama wyliczyć należność za użytkowanie wieczyste? – pyta pani Izabela. – Jest tym bardziej niezrozumiałe, że moi znajomi z innych dzielnic każdego roku dostają pisma z urzędu z informacją o należnościach.

Barbara Dżugaj z północnopraskiego urzędu przyznaje, że do tej pory dzielnica rzeczywiście nie wysyłała do właścicieli lokali informacji o wysokości opłat, gdyż wydział gospodarowania nieruchomościami... działa tu stosunkowo niedługo, bo od lipca ubiegłego roku. Urzędniczka podkreśla jednak, że nawet jeśli nabywcy mieszkań nie dostali zawiadomienia o opłatach, muszą je uiszczać. Barbara Dżugaj zapewnia, że od nowego roku dzielnica będzie już informować pisemnie nowych właścicieli o rocznych opłatach.

Krzysztof Zygrzak z urzędu na Bemowie dodaje, że dzielnice nie mają obowiązku informowania o wysokości opłat za użytkowanie wieczyste. Nabywca mieszkania, na którym ciąży ustawowy obowiązek opłat, musi sam się dowiedzieć, o ich wysokości. Krzysztof Zygrzak powołuje się na orzeczenie Sądu Najwyższego.

Także Ochota nie wysyła zawiadomień. Jak tłumaczy Maja Gottesman z urzędu dzielnicy na Ochocie, jest to niemożliwe ze względu na braki kadrowe. – W ostatnich latach ogromna liczba osób stawała się właścicielami mieszkań w naszej dzielnicy – tłumaczy urzędniczka.

Podobnego argumentu używa dzielnica Bielany, która w 2009 r. odnotowała u siebie ok. 3,5 tys. nowych użytkowników wieczystych.

[srodtytul]Wysyłają wcześniej[/srodtytul]

Na zawiadomienia o wysokości opłat mogą liczyć mieszkańcy Pragi-Południe czy Ursusa. W tej ostatniej dzielnicy, jak mówi Stefan Żaja z ursuskiego ratusza, informacje o należnościach na kolejny rok wysyłane są już w październiku roku poprzedniego.

– Osobom, które nabywają nieruchomość w czwartym kwartale, zawiadomienie wysyłamy do końca grudnia – informuje Stefan Żaja.

Także Ursynów wysyła do właścicieli nieruchomości stosowne informacje. – Robimy to do końca marca każdego roku. Do tego czasu bowiem trzeba wnieść opłatę – przypomina Anna Górecka z Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Podobnie jest w Wilanowie. Jak informuje Małgorzata Franaszczak z wilanowskiego ratusza, nowy użytkownik wieczysty dostaje informację o wysokości opłat w ciągu dwóch tygodni od otrzymania przez dzielnicę wypisu aktu notarialnego. – Wyjątkiem są sytuacje, gdy zbliża się termin płatności. Wtedy takie zawiadomienie wysyłamy do nabywcy bezzwłocznie – podkreśla Małgorzata Franaszczak.

Z informowaniem mieszkańców o wysokości opłat nie zwlekają też Żoliborz i Białołęka. Na Śródmieściu pisma do nabywców mieszkań są wysyłane po trzech – czterech miesiącach od otrzymania przez ratusz aktu notarialnego. – Dotyczy to lokali sprzedawanych przez deweloperów czy spółdzielnie mieszkaniowe, gdzie dopiero trzeba wyliczyć wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste – podaje Urszula Majewska ze śródmiejskiego urzędu. Takiej informacji urząd ze Śródmieścia nie wysyła do nabywców mieszkań na rynku wtórnym, bo wysokość opłat przy używanych wcześniej lokalach jest już naliczona.

Także Mokotów woli przypominać swoim mieszkańcom o obowiązku regulowania należności. – Takie informacje wysyłamy każdego roku do ok.

80 tys. użytkowników – informuje Jacek Dzierżanowski z urzędu na Mokotowie. Dodaje, że w 2010 r. urząd wysłał ok. 11 tys. zawiadomień do osób, które nieruchomości kupiły w 2009 r.

Od przyszłego roku dzielnice będą już miały obowiązek informowania nowych użytkowników wieczystych o wysokości opłaty rocznej, terminie płatności oraz sposobie jej dokonania. – Wynika to z zaleceń wiceprezydenta miasta z września tego roku – informuje Krzysztof Zygrzak.

[srodtytul][i]Czytaj też: [link=http://www.rp.pl/artykul/570425.html]Co robić, kiedy gmina naliczy nową opłatę za użytkowanie wieczyste[/link][/i][/srodtytul]

Jeśli kupiłeś mieszkanie w budynku stojącym na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, sam się dowiedz, jakie opłaty masz ponosić. Nie wszystkie dzielnice cię o tym powiadomią, ale jeśli nie zapłacisz, naliczą karne odsetki.

Sposób zawiadamiania o płatnościach za użytkowanie kawałka gruntu pod budynkiem – czy to spółdzielczym, czy deweloperskim – w każdej dzielnicy jest inny.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem