[srodtytul]Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy[/srodtytul]
[b]Rz: Deweloper buduje mieszkania za pieniądze pożyczone z banku. Spłata należności jest zabezpieczona poprzez ustanowienie hipoteki na powstającej nieruchomości. Co ryzykuje nabywca lokalu?[/b]
Aleksandra Dalecka: Gdy deweloper sprzedaje lokale i ustanawiana jest ich odrębna własność, zbywane są one wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. W takiej sytuacji, jeżeli nabywca po prostu kupi taką nieruchomość, istnieje ryzyko, że w jego księdze wieczystej wpisana zostanie hipoteka banku kredytującego dewelopera, i to w całości. Słowem: nabywca stanie się dłużnikiem hipotecznym banku dewelopera i nie zawsze będzie uprawniony do żądania wykreślenia takiej hipoteki ze swojej księgi wieczystej.
[b]Dlaczego może dojść do takiej sytuacji?[/b]
Pozwala na to obowiązujący jeszcze art. 76 ust. 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z nim do hipoteki zabezpieczającej kredyt udzielony na budowę domów mieszkalnych – jeżeli podział nieruchomości polega na przeniesieniu własności części nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym – przepis art. 76 ust. 1 nie ma zastosowania. Nie stosuje się zatem przepisu, że w takiej sytuacji powstaje hipoteka łączna, która polega na tym, iż jedna hipoteka dotychczas obciążająca nieruchomość po podziale obciąża wszystkie nieruchomości powstałe przez podział. Nie oznacza to jednak, że kupujemy automatycznie nieruchomość nieobciążoną hipoteką. W przypadku tym bowiem hipoteka udzielona przez dewelopera ulega podziałowi zgodnie z postanowieniami umowy.